PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 13 let existence od roku 2008 do konce roku 2020 prošlo 1.177 nalezených veveřátek z celé České republiky. Letos, v roce 2020, jsme přijali 83 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2020 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronikaNa tomto místě najdete obvykle jedenkrát za 2 týdny zprávy o aktuálním dění v naší záchranné stanici i o osudech divokých veverek žijících v okolí. Zprávy jsou seřazeny chronologicky zpětně, od nejnovějších k nejstarší. Pro snazší orientaci a hledání jsou jednotlivé roky členěny do měsíců, kliknete-li si tedy v levém sloupci u libovolného roku např. na oddíl "leden", zobrazí se vám pouze zprávy z tohoto měsíce. Datum publikace každé zprávy je uveden pod jejím názvem.
Fotografie jsou zobrazeny jen v malých náhledech, po kliknutí na jakoukoliv fotografii se otevře v plné velikosti v samostatném okně. Pokud je pod fotografií popisek, zobrazí se vám při pouhém najetí myší nad náhled fotografie.Holátková bujabéza aneb 200.000 kojení

(21.06.2020 - 12:58)
Pokud jsme na něco opravdu pyšní, jsou to naše odchovy veverčích "holátek". Udržet při životě ta nejmenší nalezená veverčata je totiž opravdu extrémně náročné a ač se nám to už mnoho let daří, stále to nepovažujeme za samozřejmost. Jen pro názornost - za 13 let existence naší záchranné stanice jsme nejen udrželi při životě, ale "vypiplali" a nakonec i vypustili do přírody už přes 50 "holátek", tedy cca týden starých miniaturních veverčátek bez srsti, o velikosti buráku a váhy kolem 15 gramů (fotografie bohužel nedávají skutečnou představu o titěrnosti "holátek", která jsou velká jako polovina ženského malíčku).

Letošní rok je na "holátka" obzvlášť bohatý. Ve čtyřech "várkách" (paterčata, trojčata, šesterčata, dvojčata) jsme jich z různých míst republiky dosud přijali už 16, z nichž přežilo 14 (jedno zemřelo na následky poranění při pádu hnízda, druhé na vrozenou vadu).

Málokdo si ale dokáže představit, co péče o veverčí holátko obnáší, a proto se vám to pokusíme názorně "demonstrovat" na číslech. Týdenní holátko je nutné kojit (a současně ručně "čůrat") každé 2 hodiny, a to "nonstop", tedy včetně noci. Po několika dnech se interval kojení zvolňuje na každé 3 hodiny, stále včetně noci. Až po dosažení cca 18 dnů věku odpadá nutnost nočního kojení a ve 3 týdnech se kojící režim změní na každé 4 hodiny (tedy 5x denně, v 8, 12, 16, 20 a 24 hodin), v němž veverče setrvá až do odstavení, tedy do 8 týdnů (2 měsíců) věku.

Pokud si výše napsané spočítáte, zjistíte, že 1 veverčí holátko, které se k dám dostane ve věku 7 dnů, postupně, během následujících 7 týdnů kojení, absolvuje 300 (slovy: tři sta) jednotlivých kojení. Tedy Katka ho za ony necelé 2 měsíce postupně 300krát vezme do ruky a speciální stříkačkou nakrmí. Jen "letošních" 14 holátek tedy pro Katku znamená 4.200 (slovy: čtyři tisíce dvě stě) jednotlivých kojení.

A aby byl názorný "matematický" příklad úplný, tak když k holátkům přičtete i starší veverčata, která se k nám dostávají (přijímáme je nejčastěji ve věku kolem 4 týdnů a jsou tedy následně ručně kojená cca 30 dní), pohybuje se počet jednotlivých kojení za jednu "veverčí sezónu" u cca 80 přijatých veverčat někde kolem 14 až 15 tisíc. A počítejme dál: naše záchranná stanice existuje už 13 let, takže prostým vynásobením zjistíte, že počet jednotlivých kojení se k dnešku blíží k číslu 200.000 (slovy: dvě stě tisíc).

A protože naše záchranná stanice je rodinná, a nikdy neměla a nemá žádné zaměstnance ani žádné brigádníky, má oněch 200.000 jednotlivých kojení "na svědomí" Katka. Zkuste si představit, že byste dvě stě tisíckrát drželi v ruce veverče a nakojili ho stříkačkou...

8 dní stará holátka (holčičky). Před týdnem jsme si je (a jejich brášku, tedy trojčata) přivezli z vesničky Bílichov u Slaného. Na snímku jsou cca 8denní, kdy vážili 15 gramů. Pravá holátková bujabéza, vytvořená jen pro potřebu fotografování. Na 3 dny starém snímku (18. června) je mix 16 dnů starých šesterčat z Jižních Čech a 12 dnů starých trojčat z Bílichova u Slaného. Trojčata z Bílichova u Slaného (2 holky a 1 klučina) ve věku 12 dní, po 4 dnech od přijetí k nám. Šesterčata z Jižních Čech (z Jilemu u Jindřichova Hradce) ve věku cca 5 dnů, těsně po přijetí k nám.

Zlínská štreka

(07.06.2020 - 12:40)
Jak píšeme na hlavní stránce našeho webu, veverčat se v ČR každoročně najde zhruba 3x víc, než je kapacita naší záchranné stanice (v posledních letech zvládáme péči o cca 80 nalezených veverčat za rok). Proto si děláme vlastní "selekci" - z území v pomyslném okruhu o průměru cca 100 km kolem nás si jezdíme pro všechna veverčata, ze zbytku ČR si pak bez ohledu na vzdálenost jezdíme pro všechna "holátka" (tedy ještě neosrstěná mláďata do 2 týdnů věku) a většinou i pro veverčata, která ještě neotevřela oči (tedy do 4 týdnů věku).

Někdy si hodně daleko ale jedeme i pro mláďata starší (nad 4 týdny), pokud jsou v hodně špatném zdravotním stavu či když z nějakého důvodu usoudíme, že je naše péče pro jejich přežití nezbytná. Obvykle se ale o starší veverčata (nad 4 týdny), nalezená ve vzdálenějších místech republiky (nad oněch cca 100 km od nás), postarají místně příslušné všeobecné záchranné stanice sítě ČSOP, kdy na ně nálezcům předáme kontakt a vysvětlíme jim, jak se o veverče do předání postarat (všeobecných záchranných stanic je v ČR přes 30 a pokrývají kompletní území republiky).

Pokud jde o hodně dlouhé výjezdy, zvláštní "magnetismus" pro nás má Zlín, který je od nás, tedy z Kolínska, vzdálený pořádných 260 km. V několika předchozích letech jsme totiž právě ve Zlíně vždy alespoň jednou za rok byli, buď pro veverčí holátka nebo pro nějaké obzvlášť zbědované veverče. Náš letošní "zlínský výjezd", který se odehrál v úterý 2. června, byl ale opravdu unikátní. Ráno jsme tam vyjížděli pro 3 čtyřtýdenní veverčátka, nalezená na zemi pod stromem. Ta přišla o matku (zda ji zabil predátor či přejelo auto, samozřejmě nevíme), a po několika dnech bez kojení se jim z posledních sil podařilo vyplazit z hnízda na stromě a popadat z velké výšky na zem. "Nastartování" organismu takto zbědovaných a totálně vyčerpaných veverčat není jednoduché, a proto jsme s dlouhou cestou do Zlína neváhali.

Po šestihodinové cestě do Zlína a zpět (520 km) nám pár minut po návratu domů zazvonil staniční telefon znovu. Pod stromem nálezkyně trojčat, paní Pastiriková, objevila čtvrtého sourozence, v ještě horším stavu než byli tři předchozí - zcela podchlazeného a ošklivě potlučeného. Domluvili jsme se s ní na pomoci s převozem, takže nám ho ze Zlína "popovezla" do Brna, kde jsme si ho od ní převzali a do denního "itineráře" si připsali dalších 340 km a další 4 hodiny jízdy. Tento druhý výjezd byl ale už bohužel marný, veverče týž den pozdě večer na následky vnitřního poranění z pádu zemřelo...

Další zprávy už jsou ale příznivé. Zlínská "trojčata" z prvního výjezdu (2 holčičky a 1 kluk) se podařilo stabilizovat a dnes, tedy po pěti dnech u nás, jsou na dobré cestě k vyléčení, úplné rehabilitaci a časem (cca v polovině srpna) k vypuštění zpět do přírody. Jak ukazují snímky, jedna ze dvou přeživších veverčích holčiček má i řídce vídaný "frajerský" doplněk barvy srsti - rezavý proužek lemující bílé bříško...

Při rekapitulaci dvou úterních "zlínských" výjezdů nás napadlo podívat se do mapy a i nás překvapilo, jakou "štreku" jsme ten den v našem prťavém Citigo vlastně zvládli. Těch 850 kilometrů (do Zlína a zpět a následně do Brna a zpět) je totiž stejná vzdálenost, jako kdyby naše trasa vedla přes celé Čechy a celé Německo až do Dánska k moři. :)

Jak se pozná veverče, které potřebuje lidskou pomoc?

(24.05.2020 - 18:04)
Často jsme dotazováni, jak se pozná veverče, které potřebuje lidskou pomoc. Sepsali jsme tedy stručný "manuál", v němž najdete vše podstatné.


U VEVERČAT JE TO JINAK NEŽ U SRNČAT ČI ZAJÍČKŮ

Zatímco pro mláďata většiny savců (nejtypičtěji zajíčci či srnčata) platí, že tráví většinu dne sama bez matky, "odložená" na klidném místě (a není žádný důvod na ně sahat ani je sbírat), u veverčat je to přesně naopak.
Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kde je spolu s matkou či kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ především veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. Do této kategorie patří i veverčata cca 5 týdnů stará, která už vidí, ale po zemi se jen plazí či jsou schopná udělat jen pár vratkých krůčků.


VEVERČE "PRONÁSLEDUJÍCÍ" ČLOVĚKA

U starších veverčat (ve věku mezi 6. a 8. týdnem), která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, záleží na tom, zda vědí, kde mají hnízdo a dokáží se do něj vrátit. Pokud se totiž ztratí, i ona zemřou hlady, protože i v tomto věku jsou plně odkázaná na mateřské mléko matky. Ztracené mládě v tomto věku už laikovi připadá velké jako dospělá veverka, pozná se ale podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává k člověku (psovi, kočce...), protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil.


KAM VOLAT O RADU?

Při nálezu veverčat z obou výše popsaných kategorií je nejlepší okamžitě (nejlépe hned z místa nálezu) zavolat k nám, tedy do jediné na veverky specializované záchranné stanice v ČR v síti ČSOP. Naše stanice má telefon 606 070 632 (a web veveratka.cz) a "na příjmu" jsme nonstop, tedy v případě potřeby v každou denní i noční hodinu.
Po telefonu s nálezcem zkonzultujeme okolnosti a místo nálezu a vysvětlíme mu, jak veverčeti poskytnout první pomoc a jak postupovat dál. Pro část veverčat si přímo přijedeme (téměř automaticky to platí pro ještě holá a slepá veverčata kdekoliv v ČR), u starších předáme kontakt na územně příslušnou všeobecnou záchrannou stanici sítě ČSOP, která se o veverče postará.


A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: NIKDY VEVERČE NEKRMTE!

A pozor! Jakkoliv staré nalezené veverče se nikdy nepokoušejte sami krmit, protože ho tím snadno můžete i zabít či mu způsobit vážný zdravotní problém.

/fotografie různých věkových stadií veverčat najdete na hlavní straně tohoto webu/

Krvavé úterý

(26.04.2020 - 18:26)
Drtivá většina nálezců veverčat, kteří nám zatelefonují, je vyděšená, protože si myslí, že veverče je těžce poraněné. Dedukují to z toho, že veverče má na čumáčku krev, ať už čerstvou či zaschlou. Ve většině případů jde ale jen o povrchové poranění - veverčí čumáček je extrémně citlivý a hodně prokrvený, a protože veverčata se na zem dostávají pádem z výšky (z hnízda na stromě či třeba v podkroví), často se právě do čumáčku udeří. Krev na "nose" má tedy téměř každý veverčí nalezenec, u drtivé většiny z nich jde ale naštěstí jen o banalitu.
Musíme ale přiznat, že i nás v úterý 21. dubna vyděsily snímky, které nám poslali nálezci z vesničky Kraličky u Uhlířských Janovic. Veverče, které sedělo v šoku na balkóně jejich rodinného domu, mělo totiž pod sebou velké množství krve a druhá louže krve byla o dva metry dál (oba snímky přikládáme). Do Kraliček jsme tedy jeli s obavou, že veverče bude mít fatální poranění, například od kočky a otevřená tržná rána silně krvácí. K našemu velkému (a milému) překvapení jsme ale v Kraličkách zjistili, že 5 týdnů starý veverčí klučina má jen masivně potlučený čumáček poté, co zřejmě spadnul z koruny přilehlého stromu na tvrdý povrch balkónu. Veveřáčkovy rány se v následujících hodinách po vyčištění vzorně zacelily a dnes, po pěti dnech u nás, už veverčí rekonvalescent září zdravím podobně jako George Clooney v televizní reklamě na kávu Nespresso...

Veverčí klučina 48 hodin od nalezení. Poranění na čumáčku po vyčištění ran pokrývají strupy. Veverčí klučina po pěti dnech u nás. Poranění je už kompletně zacelené. Snímek od nálezců. Veverče je vpravo dole ze dveřmi na balkón, v pozadí je vidět louže krve. Snímek od nálezců. Veverče v šoku sedí za balkonovými dveřmi ve druhé louži krve.

Stříbrňáček z Třemošné

(14.04.2020 - 21:14)
Základními barvami srsti veverky obecné jsou rezavá, černá a hnědá, běžně se ale objevují nejrůznější odstíny a existují i vzácné anomálie (např. parciální albíni). Tři týdny starý starý veverčí klučina na přiložených snímcích má zbarvení, které vídáme obvykle sotva jednou za rok, patří tedy k těm raritnějším - zatímco hlavu a záda má hnědorezavé, jeho boky a část končetin mají elegantní stříbrný nádech. V době nálezu ještě slepý veveřáček pochází z Třemošné u Plzně, kde vypadl z hnízda na vysokém stromě. Na dvou snímcích, kde je zachycen ve spánku promotaný s dalšími veverčaty, jsou čtyřčata ze Šestajovic, o nichž jsme psali před měsícem. Ta tehdy byla pouhý týden stará, ještě holá a s váhou od 10 do 12 gramů velká jako burák. Dnešní fotografie tedy přijměte i jako odpověď na časté dotazy, jak se čtyřčatům daří.

Ogar z Moravy

(29.03.2020 - 11:49)
Pro nalezená veverčata si jezdíme na území v okruhu cca 100 kilometrů kolem naší záchranné stanice, párkrát za rok se ale stane, že se dostaneme mnohem dál. Letos jsme si opravdu dlouhý výjezd odbyli hned na začátku "veverčí sezóny" - ve středu 25. března jsme totiž vyrazili do 250 kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště pro 3 týdny starého, a tedy ještě slepého, veverčího kluka. Veverčí kojenec měl štěstí, protože z vysokého smrku spadl do měkké kupky listí a překvapil nás svou velikostí - pravděpodobně šlo o jedináčka, protože měl téměř dvojnásobnou hmotnost, než by odpovídala jeho věku. Velikost "ogara z Moravy" obzvlášť vynikne na snímcích pořízených společně se čtyřmi veverčátky ze Šestajovic, která jsou u nás už dva týdny (psali jsme o nich v minulé zprávě). Klučina z Moravy je jen o několik dní starší než oni, je ale málem tak velký jako tři veverčí holčičky a jeden klučina ze Šestajovic dohromady. :)

Naši letošní první veverčí nalezenci

(15.03.2020 - 18:50)
První nalezená veverčata se k nám v předchozích dvanácti letech obvykle dostala kolem poloviny března, a letošek nebyl výjimkou.
Včera jsme si pro ně jeli do Šestajovic, vesničky u Jaroměře, kde silný poryv větru shodil ze smrku hnízdo s pěti ani ne 7 dnů starými veverčími holátky. Už první pohled na ně ale nebyl optimistický. Péči o mláďata zjevně nezvládala už jejich veverčí matka, veverčata jsou totiž na zhruba polovině váhy, jakou by v tomto věku měla mít (místo cca 25 gramů mělo nejmenší z paterčat pouhých 10 gramů). Navíc hnízdo bohužel spadlo z velké výšky na asfalt, takže veverčata se v různé míře potloukla a navíc všechna ošklivě prochladla (v tomto věku nemají srst a bez matky, natož mimo hnízdo, nejsou schopná udržet tělesnou teplotu).
Jedna ze čtyř veveřích holčiček ve vrhu nám na následky vnitřního poranění zemřela v autě během převozu a o život bojuje i jediný klučina ve vrhu, s rozsáhlým hematomem po úderu do krku a hlavy. Jeho tři sestřičky jsou na tom o trochu lépe, vzhledem k extrémně nízkému věku, podvyživenosti a silnému prochladnutí si ale netroufneme vyslovit žádnou optimistickou prognózu, protože rizikových pro ně bude přinejmenším ještě několik nejbližších dní.
Jak ukazují fotografie, veverčátka jsou v tomto věku velká jako burský oříšek a při každém kojení, které je nutné v dvouhodinovém intervalu, vypijí jen půl mililitru (několik kapek) náhražky mateřského mléka.

Skokan Spock

(02.03.2020 - 11:07)
Už mnohokrát jsme se setkali s veverčaty, která si celoživotní retardaci způsobila úderem do hlavy při pádu z výšky, z hnízda v koruně stromu. Sameček Spock je jedinou veverkou, u níž se domníváme, že se s poškozeným mozkem narodil. Dostal se k nám před pěti lety, v létě roku 2015, jako třítýdenní mládě společně se zdravým sourozencem a již tehdy byl o téměř polovinu menší než on. Jeho krmení bylo náročné kvůli neustávajícímu třasu hlavy a viditelné pohybové problémy mu zůstaly dodnes.
Jeho postižení se projevuje už na první pohled tím, že když si sedne, neudrží rovnováhu. Zejména když se "zabere" do jídla, následuje za chvíli nejprve záklon a poté na první pohled hrůzostrašný pád. Takových pádů jako je ten, zachycený na videu, už za 5 let života Spock absolvoval bezpočet, při žádném z nich si ale nikdy neublížil.
Kromě totální nekoordinace vyniká Spock i úžasně milou povahou. Je zcela nekonfliktní, přátelský, důvěřivý a i ve svých pěti letech se často nechá pohladit či "pochovat", což je u jiných dospělých hendikepovaných veverek, které u nás žijí, nepředstavitelné.
Kratičké video se Spockem si na našem "veverčím" kanálu na YouTube spustíte tady)

Veverčí aktuality

(02.02.2020 - 13:05)
* Naše nejbližší přednáška o veverkách v Českých Budějovicích (na hvězdárně v úterý 4. února, podrobnosti tady: https://www.hvezdarnacb.cz/cz/kalendar-akci) je už z předprodeje kompletně vyprodaná. Ředitelka hvězdárny Jana Tichá těm, na které se nedostalo, vzkazuje, že cca 15 lidí se ješte vejde na místa k stání/sezení na schodech, na ta se ale vstupenky neprodávají v předprodeji, ale až na místě samotném před akcí. Do Budějovic, kam jedeme poprvé, se moc těšíme!

* Následující 3 přednášky máme domluvené v březnu (4.3. knihovna v Praze-Bohnicích, 12.3. ekocentrum Zahrada v Mladé Boleslavi a 16.3. Totem v Plzni). Až k nim budou existovat plakáty a podrobnosti, v předstihu je zde samozřejmě zveřejníme.

* Další už jistá přednáška proběhne v dubnu - 7.4. dorazíme do kulturního střediska Modrá hvězda ve Kdyni. Jak už jsme psali, letos se snažíme vyhovět (pokud je to pro nás jen trochu proveditelné) všem zájemcům o přednášky, kteří nás kontaktují a jsou schopni přednášku zorganizovat. Od místního organizátora potřebujeme jen zajištění sálu a projektoru, aby šla z flešky promítnout cca stovka unikátních fotografií, které přednášku doprovázejí (honorář ani proplacení cestovného není podmínkou, klidně přijedeme "za své"). V případě zájmu se ozvěte mailem (petr.zona@seznam.cz).

* I když si většina populace myslí, že veverky se rodí na jaře, mohou ty "nejrychlejší" veverčí matky porodit už na konci ledna. Dnes, na začátku února, už tedy v některých veverčích hnízdech po celé republice leží, přitulená či přisátá k matce, několikagramová neosrstěná veverčí holátka. Myslete na to například tehdy, když se na zahradě chystáte pokácet nějaký strom!

- Od února proto nastává doba, kdy veverky nejvíc ocení lidskou pomoc. Těhotným, a zejména kojícím veverčím matkám, může naplněné veverčí krmítko a miska s vodou (kdekoli na zahradě na zemi pod stromem či na místě, kde se veverky pohybují) leckdy zachránit život, stejně jako veverčatům, která jsou na matku zcela odkázána. Chcete-li veverkám pomoci, krmte až do léta, protože hned po prvních vrzích se budou rodit od května i vrhy druhé. Dokonalá krmítka koupíte na e-shopu "Zelená domácnost" (https://www.zelenadomacnost.com/k/veverky), doporučujeme variantu s integrovaným pítkem. Nevíte-li, co do krmítka dávat, naleznete rady na našem webu (http://www.veveratka.cz/stranka/5-jak-vyrobit-veveri-krmitko.html). Dvě veverčí směsi, sestavené ve spolupráci s námi, prodává též "Zelená
domácnost" (viz odkaz výše).

* Konstrukci krmítka s námi "Zelená domácnost" konzultovala, takže výsledek má pomyslný "atest záchranné stanice Pinky" - je kapacitně dostačující, jednoduše čistitelné a pro divoké veverky takřka neodolatelné. Jak krmítko funguje a jak si ho veverky dokáží samy otevřít vám na snímcích předvádějí divoké veverky, které v minulosti prošly naší záchrannou stanicí a po vypuštění si přišly "přilepšit" z krmítek, rozmístěných u nás na zahradě.

* A pokud byste si chtěli pořídit něco netradičního (a současně praktického), pak ekologická lahev z borosilikátového skla s originálním veverčím motivem pomáhá veverkám sice jen zprostředkovaně (část výnosu z prodeje získá od "Zelené domácnosti" naše specializovaná záchranná stanice), ale může posloužit třeba jako vtipný dárek. Prohlédnout si ji můžete tady: https://www.zelenadomacnost.com/p/drink-it-veverka-500-ml-charitativni-edice/

Veverčí přednášky: začínáme v Budějovicích, poté Praha, Mladá Boleslav a nově i Plzeň

(19.01.2020 - 18:02)
Naše letošní první přednáška o divokých veverkách (i záchranné stanici), která proběhne za dva týdny, v úterý 4. února v Českých Budějovicích, už má svůj (povedený) plakát. Upozorňujeme, že v sále hvězdárny, kde se uskuteční, je limitovaný počet míst a není vyloučeno, že lístky budou vyprodány už v předprodeji - už dnes je totiž prodána třetina vstupenek. Vstupenky si lze on-line objednat na webu hvězdárny (https://www.hvezdarnacb.cz/cz/kalendar-akci).
K dalším již ohlášeným dvěma březnovým přednáškám (ve středu 4. března v knihovně v pražských Bohnicích a ve čtvrtek 12. března v Mladé Boleslavi) nově přibyla ještě přednáška v Plzni, která v tamním centru Totem proběhne v pondělí 16. března. Až se přednášky budou blížit, na každou znovu upozorníme.
Letos se snažíme vyhovět (pokud je to pro nás jen trochu proveditelné) všem zájemcům o přednášky, kteří nás kontaktují a jsou schopni přednášku zorganizovat. Od místního organizátora potřebujeme jen zajištění sálu a projektoru, aby šla z flešky promítnout cca stovka unikátních fotografií, které přednášku doprovázejí (honorář ani proplacení cestovného není podmínkou, klidně přijedeme "za své"). V případě zájmu se ozvěte mailem (petr.zona@seznam.cz).


Celkem zpráv: 767
<< novější    |    starší >>