Diskuzní fórum VEVERATKA

Tuto položku nevyplňujte!
Tuto položku neměňte!
Jméno nebo přezdívka:
E-mail (není nutno vyplňovat):
Domovská stránka (není nutno vyplňovat):
http://
Nadpis:
Text zprávy:
Opište POUZE PÍSMENA » 7161735D
nesprávně vyplněný kód znamená ztrátu příspěvku
Autor příspěvku:
Hledaný výraz:
 
Petr Soukup - ZS Pinky

Roman V.: Vhodné nejsou. Na světě je přes 200 druhů veverek, a některé druhy (severoamerické) arašídy skutečně jedí. Veverka obecná o ně ale zájem nemá a pražené by pro ni byly vysloveně škodlivé. Čili doporučujeme setrvat u osvědčené dvojice vlašák/lískáč.

01-12-2020 (18:38) 
Petr Soukup - ZS Pinky

Jana: S mnohaletým odstupem si myslíme, že to byla jedna z Pinkiných zvláštností, kterou jsme od té doby u jiných divokých veverek nezaznamenali.

01-12-2020 (18:35) 
Roman V
pražené arašídy

Jsou vhodné do krmítka i celé pražené arašídy?? Samozřejmě nesolené. Ale co ta tepelná úprava - pražení??? A nebo to nechat na nich a pokud budou arašídy žrát, tak jim je prostě dávat??? Nerad bych veverkám místo přilepšení z nevědomosti uškodil. Děkuji za radu.

01-12-2020 (18:08) 
Jana
hovězí lůj

dobrý den, pamatuji si dobře z knížky, že si Pinky občas přilepšovala hovězím lojem? Asi jen v době, kdy měla mladé, ale nejsem si tím jistá. Nainstalovaa jsem lůj pro ptáčky, ráda se podělím i veverkou. Děkuji

28-11-2020 (22:42) 
Petr Soukup - ZS Pinky

Jana: Veverky v každém lese nežijí. Pokud jde například o nějaký remízek či menší lesík, ze všech stran obklopený poli, nemají se do něj veverky jak dostat a "osídlit" ho. Na druhou stranu: to, že v nějakém lese někdo veverku nevídá, automaticky neznamená, že v něm veverky nežijí. Teritorium jedné veverky může být i několik desítek hektarů velké, takže "potkat" veverku je v takovém případě velká náhoda. Jestli můžete, pošlete mi v mailu (petr.zona@seznam.cz) přesnou lokalitu, kde se les nachází, podívám se na letecký snímek a třeba z něj něco vydedukuji. :)

26-11-2020 (10:48) 
Jana
v každém lese?

Dobrý den, chtěla bych pořídit krmítko pro veverky a můj dotaz zni, jsou vverky v každém lese? Máme krásný smíšený les, ale známá mi tvrdí, že v něm veverku nikdy neviděla. Má i tak krmítko smysl? Děkuji

26-11-2020 (10:31) 
Petr Soukup - ZS Pinky

Ivo: Naopak, krmení na jaře a v létě svým způsobem pomáhá víc než v zimě. Především pro kojící samice je trvalá přítomnost snadno dostupné potravy neocenitelná a může samici (a tím i potomkům) zachránit život. Stejně tak usnadní život mláďatům po odkojení... Žádný návyk nehrozí, ani po několikaletém přikrmování - shromažďování zásob na zimu je instinktivní a krmítko ho nijak neovlivní. Jak říkal Lenin: "Krmit, krmit, krmit". :) :)

16-05-2020 (12:24) 
Krmeni přes léto

Dobrý den, koupil jsem si na podzim krmítko a přes zimu u nás v práci (celkem rozlehlý areál stylu lesopark) krmil veverky co se mi tam naučili chodit. Chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku krmit je i přes léto nebo jestli mám dát v létě pauzu a začít krmit zase až na podzim. Kupuji krmnou směs ze zelené domácnosti a měsíčně zbaští 3-4 kg dlabky. Jde mi o to aby se nestály na krmítku až moc závislé a nerezignovaly na hamounění oříšku i jinde. Díky za odpověď.

16-05-2020 (10:19) 
Petr Soukup - ZS Pinky

Lucie: Ano, vyhrabávala. Ořechy ukryté v zemi (kvůli budoucímu klíčení) zvláční a nabobtnají, takže jsou vlastně setrvale čerstvé a pro veverky neodolatelné.

23-04-2020 (08:59) 
Lucie
Vyhrabávání ořechů

Dobrý den,
už mám skoro dočtenou Veveřáckou kroniku, zajímalo by mě zda Pinky vyhrabávala někdy schované oříšky, když měla takovou hostinu na krmítku.

07-04-2020 (19:24) 
Petr Soukup - ZS Pinky

Monika: Pekany veverky milují, u nás máme několik "gurmánek", které jim dokonce dávají přednost před vlašáky. :)
Para ořechy jsme zkoušeli a žádná veverka o ně zájem nejevila. Totéž pistácie.
Takže opravdu ideální veverčí "ořechový čtyřboj" je lískáče, vlašáky, pinie a pekany.

31-12-2019 (08:24) 
Ořechy

Pěkný den, chtěla bych se zeptat, jestli veverky můžou pekanové a para ořechy? A co třeba pistácie? Děkuji

30-12-2019 (20:56) 
Petr Soukup - ZS Pinky
Ad výška budky

Hana: Platí "čím výše tím lépe". :) Minimum je kolem 400 cm od země, vhodná je závětrná strana kmene (tedy směrem na východ).

28-12-2019 (13:46) 
výška budky

Dobrý den, prosím o radu do jaké výšku budku pro veverky ideálně zavěsit. Děkuji

27-12-2019 (15:08) 
Lýdie
kůra stromů

Dobrý den, s radostí jsem objevila Vaše stránky. Chci jen napsat moje pozorování, že nám veverka chodí loupat kůru s jediné Metasekvoje , kterou máme asi 15 let na zahradě. Nikdy dřív jsem si toho nevšimla, až teď jsem veverku pozorovala a na tom stromě už je to vidět, jak je kůra čerstvě oloupaná . Strom je živý,teď v zimě samozřejmě opadaný, ale myslím, že mu to neuškodí, protože není poškozené lýko.

08-12-2019 (20:49) 
Petr Soukup - ZS Pinky
Ad Podzemní spižírny

Monika: Ty díry určitě s veverkou nesouvisí. Pokud si veverka do země zahrabává ořechy, pak vyhrábne důlek, do něj ořech vloží a vše opět přehrábne hlínou, takže výsledný stav je k nerozeznání od původního.

21-11-2019 (20:59) 
Podzemní spižírny

Dobrý den, letos poprvé se u nás objevila veverka, už několikrát jsem viděla, máme velký ořešák 70 let starý, tak se u nás má velmi dobře. Dnes jsem si objednala krmítka a dobrůtky na přilepšení. Dočetla jsem se, že si veverky občas dělají zásoby i pod zemí. Chtěla jsem se zeptat jak to poznám, protože se mi za stodolou (klidné místo a je tam ten ořešák) objevily v zemi díry, docela velké o průměru 4-5 cm, a vypadá to jako, že jedna dovnitř a druhá hned ven cca po 10-15 cm. Měli jsme jednou na zahradě podkana byl tak odrzlý, že lezl i do krmítka pro ptáky, radost jsem z něj neměla. Bojím se, že by to mohl být zase on. Ale než na něj políčím chci si být jistá, že neublížím veverce. Předem děkuji za radu.

21-11-2019 (12:08) 
Ad krmení

elf: Nepražené buráky jedí některé druhy amerických veverek, veverka obecná je "nemusí". Tedy neprojevuje o ně zájem (opakovaně jsme to zkoušeli). Ale zkusit to klidně můžete, veverce určitě nepražené buráky neublíží.
Totéž karob. Směs pro činčily od Darwina běžně používáme a veverky si z ní něco vyberou, a něco nechají bez povšimnutí.
A ano, minerální bloček je skvělý. Prodává se jich mnoho druhů, nejlepší je "bílý", tedy bez příchuti. Jen je třeba ho občas zkontrolovat, protože když na něj prší, začne časem plesnivět, takže pak je dobré ho vyměnit.

19-11-2019 (10:17) 
Pár rad ohledně krmiva...?

Pěkný den,
mohu se zeptat, nakolik je bezpečné (pro příjemce) nabídnout veverce obecné nepražené a nijak neupravované arašídy, jaké se předkládají např. papouškům či venkovním ptákům? Ačkoli oříšky lískové a vlašské jsou pozitivně zmiňovány v souvislosti s veverkami často, o burácích jsem nikde nenašla ani slovo - ani požehnání pro jejich podávání, ani varování proti němu. Vzhledem k voliéře s papoušky a několika ptačím krmítkům v hájku před okny kanceláře mívám pohotově zásobu nezávadných arašídů a nebylo by nic snazšího než nasypat jich tu a tam trochu i do krmítka veverčího, jinak naplněného slunečnicí, klasickými ořechy a směsí pro činčily. Mohu se odvážit?
Další ingredience, ohledně jejíhož podávání jsem trochu nejistá: karob, zvaný též svatojánský chléb. Kusy lusků se vyskytují ve většině směsí pro činčily, včetně značky DARWIN's, i soudím, že jedovatý pro veverky nebude. I karobu si vydržuji zvláštní pikslu, pro změnu jako zvláštní pamlsek pro své činčily. Je bezpečné přihodit čas od času pár kousků i do veverčí porce?
A do třetice. Na jedné z fotek na vašem webu jsem si všimla v pozadí za krmící se veverkou (Bílým ocáskem) zavěšeného čehosi, co mi připomíná minerální nebo kalciový blok pro hlodavce, možná papoušky. Ježto chovám obé a obému takové bloky k oždibování pravidelně poskytuji, bylo by pro mne snadné zavěsit jeden další k veverčímu krmítku. Bylo by to vhodné? A pokud bylo, po čem sáhnout přednostně - minerální blok, nebo vápníkový?
Děkuji mnohokráte za rady, veverky v našem nemocničním areálu mají z existence vašeho webu nemalý zisk. :-)

18-11-2019 (13:52) 
Ad Veverky na prodej

Lucie: Náš názor na množitele veverek, tedy na ty, kdo drží veverky v zajetí kvůli prodeji mláďat, je jednoduchý: jsou to hovada. Bez ohledu na to, zda takto vydělávají s nějakým "povolením" nebo bez něj. Veverky jsou teritoriální, musí-li už tedy z nějakého vážného (např. zdravotního) důvodu dožít v zajetí, musí být ve (velké) voliéře samy. Společný pobyt více veverek v jedné voliéře (a obzvlášť jedinců opačného pohlaví) je týrání.
Pokud jde o veverčí krmítko, "porovnají" se u něj určitě. Třeba tak, že jedna bude chodit ráno a druhá v jiných částech dne. Každopádně jste moc hodná, že na veverky myslíte a pomáháte jim.
Petr Soukup

24-08-2019 (11:56) 
Lucie
Veverky na prodej?

Dobrý den, zajímal by mne váš názor na inzeráty nabízející k prodeji či hledající ke koupi veverky obecné. Nedávno jsem na podobné natrefila a přijdou mi prinejmenším zvláštní. Už jen skutečnost, že nikde nevidím uvedené povolení k chovu či péči o tohoto zákonem chráněného živočicha. Viz. například https://www.ifauna.cz/drobni-savci/inzerce/r/detail/3491467/veverka-obecna/
Nám mimochodem začala jedna veverka v zimě chodit na krmítko pro ptáky a vzhledem k tomu, že na jaře byla evidentně březí, s přikrmováním jsme pokračovali (slunečnice, lísková jádra, vlašské ořechy, jablka). Jen co jsme jí pořídíli speciální krmítko pro veverky (patent PINKY :-) objevil se její kamarád/ka. Tak si buď "dohodnou směny" nebo budeme pořizovat další krmítko.
Přeji Záchranné stanici PINKY hodně úspěchů a děkuji za cenné rady, které poskytují.

23-08-2019 (20:40) 
Veverky

Dobrý den, dnes jsem vaše stránky jakoby náhodou (náhody neexistují, resp. myslím si to...) objevil přes video, které je na youtube (Divoká veverka s pěti mláďaty z 2.2.2014) a žasnu! Veverky často pozoruji v práci a prostě mě baví. A Vám chci složit poklonu a poděkovat. Za vše, co pro ně děláte. Je to úžasné, že v této době se najdou lidé jako Vy. Děkuji.

17-02-2019 (18:20) 
Ad Veverka zásobářka

Petra: Ve chvíli, kdy je v krmítku typ potravy, kterému veverka neodolá a které je trvanlivé, raději si ho přemístí do svých vlastních "spižíren", aby jí ho z krmítka neodnesla nějaká konkurentka. Platí to například pro ořechy ve skořápce (vlašské, lískové). Takže je vhodnější zaplnit krmítko potravou, která je "neodnesitelná" nebo u které veverka instinktivně ví, že je neuschovatelná, protože není trvanlivá (například vyloupané vlašské ořechy nebo lískáče). Čili nejlepší je ze 3/4 zaplnit krmítko slunečnicí, přidat trochu směsi pro činčily (od firmy Darwin) a nahoru každý den doplnit jen pár lákavých pochoutek typu lískových jader, vyloupnutých vlašáků (či alespoň půlených), piškotu či žampionu. Veverka si pak zvykne u krmítka jíst, nebude nic odnášet a tím se vysilovat.

16-12-2018 (09:39) 
Petra
Veverka zásobářka

Dobrý den, pořídili jsme krmítko a veverka ho objevila a adoptovala poměrně rychle. Nechodí k němu ale jíst, potravu jen vybírá a odnáší pryč. Jakmile doplním, už je tam a nepřestane běhat, dokud krmítko úplně nevyprázdní. Je to normální? Nebo se tam necítí bezpečně? Jak často bych měla krmítko doplňovat? Moc děkuji za odpověď, za Vaši práci i tyto stránky. Bez Vás by mě nikdy nenapadlo, že je možné pořídit speciální krmítko veverkám.

16-12-2018 (00:08) 
Ad poštolka

Lenka: Obecně platí, že poštolka není (na rozdíl od jestřába) dravý pták, který by se na veverky specializoval a obvykle si jich vůbec nevšímá. Ale jako u všech dravých ptáků v nějaké mezní situaci (velký hlad, blbá náhoda) útok na veverku vyloučit nelze. Takže ta souvislost se zmizením veverky a usídlenou poštolkou být může. Ale stejně tak může být důvod jiný - veverku mohlo chytit cokoliv jiného (např. kočka), mohla zemřít stářím, přejet ji auto... A vzhledem k teritoriálnímu způsobu života zůstalo její teritorium prázdné a může i delší dobu trvat, než si prázdného teritoria všimne nějaká "cizí" veverka a rozhodne se ho obsadit. A ještě k tomu krmítku - to má smysl instalovat až ve chvíli, kdy se v teritoriu veverka prokazatelně pohybuje. Jestli ji nedokázaly přilákat ani ořešáky a lísky, tak tam není určitě - ořechy jsou pro veverky tím suverénně nejneodolatelnějším lákadlem.

05-11-2018 (13:02) 
Lenka
Krmítko pro veverky

Dobrý den, bydlím v rodinném domě se zahradou, kolem nás jsou sousedé - rovněž se zahradami. Máme tam lískové keře, pár stromů vlašských ořechů ... před pár lety jsem na zahradě vídala veverku. Byly po ní i stopy po zahradě - schovávala si tam porůznu oříšky. Potom prostě zmizela a už pár let tam žádnou veverku nevídám. Uvědomila jsem si, že se v té době také na blízkém smrku usadily poštolky. Může to mít souvislost s odstěhováním veverek? Protože jinak myslím, že tam mají dobré podmínky. Jinak bych se ráda zeptala zda má smysl na naší zahradě instalovat krmítko, když tam žádné veverky nejsou a stále tam hnízdí ty poštolky. Jestli to tam veverku může přitáhnout. Děkuji předem za odpověď.

05-11-2018 (07:32) 

Janina: To je úplně normální. Veverky žijí teritoriálně, takže (s výjimkou mláďat) většina jejich "setkání" končí konfliktem.

21-07-2018 (07:30) 
Janina
Veverky na krmítku

Sleduji krmítko a dnes jsem poprvé viděla veverky "snídat".Byla to krásná podívaná. Překvapilo mne, že se některé z krmítka vzájemně vyháněly.

20-07-2018 (08:02) 
Ad Maruška

Pokud se dá dohromady fyzicky (je opravdu ještě moc brzy odhadovat výsledek vzhledem k příšernému stavu, v jakém byla nalezena), tak kratší ocas by problémem být neměl.

02-07-2018 (09:24) 
Petrs01
Maruška

Dobrý den,
půjde veverka Maruška se zkráceným ocáskem vrátit do přírody?

02-07-2018 (08:40) 

Nalezeno příspěvků: 65
Zobrazit << >> (z 3 stránek)