PINKY - záchranná stanice pro veverky
Naše na veverky specializovaná záchranná stanice
PINKY je součástí sítě záchranných stanic
Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Protože systém ochrany přírody je v ČR nastaven tak, že v rámci ČSOP existuje jen síť páteřních všeobecných záchranných stanic (přijímajících všechny druhy zvířat), organizačně působíme jako odloučené pracoviště
Stanice pro zraněné a handicapované živočichy v Huslíku u Poděbrad.
Do záchranné stanice
PINKY, sídlící
na samotě nedaleko od Chvaletic (z důvodu bezpečnosti v okolí žijících divokých veverek přesnou lokalitu veřejně neuvádíme), přijmeme
ročně kolem 70 nalezených veverčat z celé ČR (např. v roce 2021 jich bylo 73, o rok dříve 83). Pro většinu nalezených veverek si jezdíme po telefonickém kontaktu od nálezců sami (našimi dosud nejvzdálenějšími výjezdy byl Zlín a Veselí nad Moravou na "východě" a Aš na "západě" republiky), cca 1 % mláďat k nám nálezci přivezou a spojí předání s prohlídkou areálu záchranné stanice.
Mláďata se k nám dostávají nejčastěji ve věku kolem 4 týdnů (tedy těsně po otevření očí), výjimkou ale nejsou i veverčata výrazně mladší (
podařilo se nám několikrát odchovat i mláďata nalezená ve věku pouhých 5 dnů). Nalezená veverčata vyléčíme (pokud byla zraněná), dokrmíme a postupně
připravíme na zpětný návrat do přírody (k tomu dochází ve věku cca 3 měsíců, kdy se v přírodě veverčata osamostatňují od matky).
Mláďata dokrmujeme
speciálními náhražkami veveřího mateřského mléka dovezenými ze zahraničí. Mláďata je nutné krmit každé 4 hodiny, ty nejmladší ještě častěji (a to i v noci). V záchranné stanici máme komplex vnitřních i vnějších voliér, jimiž se mláďata postupně "posunují". Poslední 3 týdny před vypuštěním veverčata připravujeme ve
speciální 6 metrů vysoké "rozběhové" voliéře s kmeny stromů, která simuluje prostorové a pohybové podmínky v přírodě (na snímku).
Veverčata vracíme do přírody v menších skupinách
na speciálně vybudovaných výpustných místech, kde mají k dispozici krmítka s potravou a budky k přespání, aby jejich "zdivočení" bylo pozvolné a plynulé. V okolí výpustných míst veverčata žijí často i několik týdnů a potrava a budky jim pomáhají zvládnout mezidobí do postavení vlastních hnízd a nashromáždění potravinových zásob z přírody.
Řadu našich "odchovanců"
pozorujeme ještě několik let po vypuštění při spokojeném životu v přírodě, máme zdokumentovány i případy, kdy od nás vypuštěné veverky opakovaně úspěšně porodily a vychovaly mláďata. Mláďata, která nejsou z důvodů špatného zdravotního stavu či handicapu návratu do přírody schopná, necháme u nás ve stanici dožít či jim najdeme vhodné umístění v jiné všeobecné záchranné stanici.
Hlavní nápor práce v naší záchranné stanici je
od března do října a řídí se "přírodním" chodem veverčích vrhů a následných nálezů mláďat. Drtivou většinu nalezených mláďat stihneme vypustit do přírody na sklonku léta, jen několik posledních nalezenců (ze září či října) u nás musí přečkat zimu až do vypuštění na jaře.
Hrubé náklady na záchranu jednoho mláděte v posledních letech činí jen v benzínu a "materiálu" (léky, potrava atd.) kolem 2.000 Kč,
ročně stojí chod záchranné stanice kolem 200.000 Kč. Veškerou práci vykonáváme jako "hobby", tedy
ve svém volném čase a zadarmo (v případě potřeby část potřebných prostředků doplácíme z rodinných peněz). Podrobnosti o financování si můžete přečíst v sekci "Jak nám můžete pomoci".
Pravidelné (obvykle i fotografické) zpravodajství o dění v záchranné stanici PINKY můžete sledovat na tomto webu v sekci "
Zprávy ze stanice". Po rozkliknutí jsou v archivu uloženy i zprávy z let předchozích,
podrobně z roku 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 a 2010 a pro ilustraci vždy i cca 20 zpráv z let 2009 a 2008 (v těchto a předchozích letech jsme zprávy na web vkládali spíše náhodně). Pro snazší orientaci jsou roky rozčleněny i do jednotlivých měsíců. Oddíl "
Divoká veverka Pinky" pak obsahuje výběr z fotografií veverky, o které zakladatelka této záchranné stanice Kateřina Mojžíšová-Soukupová napsala knihu "
Veveřácká kronika" (více se o knize dočtete v sekci "
Jak nám můžete pomoci").
Kromě tohoto webu najdete naše "zpravodajství" i na
Facebooku na stránce nazvané
"Veveřáci: záchranná stanice pro veverky Pinky". Tamní zprávy se obvykle shodují se zprávami publikovanými zde, Facebook ale navíc umožňuje vkládání komentářů pod zprávy i fotografie. Facebookovou verzi našeho webu (má cca 18.000 fanoušků) najdete po kliknutí
sem.
V minulosti jsme provozovali ještě web "
Veveřáci", soustřeďující se především na život divoké veverky Pinky. Tento web již
neexistuje, většinu fotografických sad z něj jsme ale přesunuli sem do sekce "
Divoká veverka Pinky". Zájemci o osudy Pinky je najdou zpracovány v knize "
Veveřácká kronika".
Závěrem ještě připojujeme základní informace o zakladatelce záchranné stanice PINKY a hlavní autorce tohoto webu:
KATEŘINA SOUKUPOVÁ (* 1973) se dlouhodobě věnuje pozorování veverek v divoké přírodě a péči o ně. O několikaletém každodenním pozorování divoké veverky vydala (první vydání ještě pod dívčím jménem Mojžíšová) knihu "
Veveřácká kronika", napsala též pro ČSOP a Ministerstvo životního prostředí ČR metodiku "
Veverka a lidská péče" (2009), sloužící jako "manuál" pro zacházení s veverkami v síti záchranných stanic. V záchranné stanici PINKY ji ročně rukama projde kolem 70 nalezených veverčat z celé ČR.