PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Jak nám můžete pomoci


Chcete nám pomoci?


Nabízíme vám několik čísel o naší "rodinné" záchranné stanici (provozují ji společně manželé Katka a Petr Soukupovi). Každoročně do ní přijímáme 50-70 nalezených veveřátek z celé ČR, z nichž většinu po jejich "vypiplání" úspěšně vrátíme zpět do přírody.

Odvoz z místa nálezu, ošetření a odchov jednoho veveřího nalezence stojí jen v benzínu a "materiálu" (léky, potrava atd.) v průměru 2.000 Kč (každý rok je to jiné, záleží na vzdálenosti výjezdů pro mláďata). Naše roční náklady se obvykle pohybují kolem 200.000 Kč.

Naše "štěstí" spočívá v tom, že záchranná stanice je pro nás oba "hobby", provozované ve volném čase (oba máme jinou práci, která nás živí), protože kdyby došlo k započítání "odpracovaných hodin" při péči o veverčata, byly by celkové náklady nejméně čtyřnásobné.

Menší část peněz na provoz získáváme od naší mateřské Všeobecné záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad (i ta je ale odkázaná na sponzorské dary, takže žádné peníze nazbyt nemá), podstatnou část ze sponzorských darů od lidí, kteří naši práci považují za smysluplnou, další část z prodeje námi vydané knihy Veveřácká kronika a pokud je to v některých letech nutné, zbytek dorovnáváme vlastními (rodinnými) penězi.


Pokud nám v naší práci chcete pomoci, můžete to provést několikerým způsobem.


1. SPONZORSKÝ FINANČNÍ DAR
Pomoci nám můžete finančním darem v libovolné výši, zaslaným na náš účet číslo 273593104/0300. (Variabilní symbol uveďte libovolný.) Po dohodě můžeme na zaslanou částku vystavit i potvrzení pro FÚ, tak abyste si ji mohli odečíst v daňovém přiznání.

2. MATERIÁLNÍ POMOC
Pomůžete nám samozřejmě i věcným darem, jako je krmení pro veverky, vybavení voliér či výpustných míst. Z potravin jsou nejvhodnější nevyloupané vlašské ořechy (ročně jich spotřebujeme kolem 15 beden), lískové ořechy (vyloupané i nevyloupané), piniová semena atd. Oceníme i výstelku do budek z vlněného česance, duté špalky, provazy a silnější lana (průměr minimálně 25 mm) do voliér, čerstvé zelené borové a smrkové šišky, bukvice atd.
Pozor: Jak potraviny, tak výstelku atd. nekupujte a neposílejte "naslepo", ale vždy jen po telefonické či mailové dohodě s námi, aby odpovídala specifickým "veverčím" potřebám!

3. KNIHA VEVEŘÁCKÁ KRONIKA
Chcete-li spojit tuto pomoc s tím, že uděláte radost sobě či svým blízkým, můžete si objednat druhé, o polovinu rozšířené vydání knížky VEVEŘÁCKÁ KRONIKA. Vydání knihy jsme zaplatili z vlastních peněz a výtěžek z prodeje používáme na financování chodu záchranné stanice.
Kniha zaznamenává šest let každodenního pozorování divoké veverky Pinky (podle ní dostala naše záchranná stanice jméno) a dozvíte se z ní leccos o životě a "každodenních hrdinstvích" úžasné veverky, která změnila náš život. Knížka je stejně jako pro dospělé vhodná i pro děti a podle recenzí i ohlasů (můžete si je přečíst v diskuzi na objednací straně) těch, kteří ji četli, ji můžete bez obav použít i jako dárek pro kohokoliv, kdo má rád přírodu i divoká zvířata. Více než pětisetstránková knížka se 70 barevnými fotografiemi stojí 400 Kč (včetně poštovného). (Knížek si samozřejmě můžete objednat i víc a poobdarovat jimi své okolí.)
Knížku Veveřácká kronika si lze objednat přímo na tomto webu, na odkazu "Knížka Veveřácká kronika" tady


Za jakoukoli pomoc předem děkujeme.Kateřina Soukupová
Petr Soukup


Občanské sdružení Pinky - záchranná stanice pro veverky
registrováno Ministerstvem vnitra ČR pod č.j. VS/1-1/91963/13-R
IČO 01410598

petr.zona@seznam.cz
tel. 606 070 632