PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 13 let existence od roku 2008 do konce roku 2020 prošlo 1.177 nalezených veveřátek z celé České republiky. Letos, v roce 2021, jsme zatím přijali 73 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2020 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Jak vyrobit veveří krmítko


Jak vyrobit krmítko pro veverky?


Ti, kdo si na výrobu krmítka pro veverky netroufají, si ho mohou jednoduše objednat na českém e-shopu Zelená domácnost (tady). Toto krmítko vzniklo ve spolupráci s námi a má tedy "atest" naší záchranné stanice.

Těm zručnějším nabízíme návod na stavbu speciálního krmítka pro veverky, které můžete umístit v lokalitách, kde divoké veverky žijí a tím jim pomoci.

Krmítko je vyrobené ze dřeva, stříšku tvoří cca 3-4mm silné plexisklo. Plexisklo nesmí být příliš těžké, aby ho dokázala veverka hlavou nadzvednout. Nejvhodnější je stříšku k dřevěné části krmítka (tzv. bedničce) připevnit dvěma panty. Podmínkou je, aby šly panty snadno ohýbat, nesmí být zarezlé, jinak by veverka, která není žádný silák, nedokázala stříšku hlavičkou odklopit.

Průhledná stříška musí bez jakékoliv mezery doléhat na dřevěnou část krmítka a tvořit tak uzavřenou bedničku s víkem. Pokud zůstane mezi stříškou a dřevem byť jen centimetrová mezera, naučí se dovnitř prolézat myši či menší ptáci a krmítko veverce vyberou. Stříška krmítka je mírně sešikmená s přesahem, aby po ní stékala při dešti voda a nezatekla do nitra krmítka. Zásoby potravin tak zůstanou v suchu a nezplesniví.

Rozměry (viz obrázky dole) slouží pouze jako orientační vodítko k výrobě a nemusí být přesně dodrženy. Je vhodné nechat spodní prkýnko, na němž je krmítko připevněné, delší. Delší přesah před čelní stranou krmítka, odkud se stříška odklápí, umožní veverce v klidu usednout a sníst si nachystanou potravu. Na snímku je ukázka toho, jak veverka stříšku krmítka hlavičkou nadzvedává.

Do krmítka lze nasypat slunečnici, lískové i vlašské ořechy a to jak vyloupané, tak vcelku. (Jestliže krmítko pro divokou veverku teprve chystáte, tudíž jeho používání ještě nezná, je vhodnější nachystat dovnitř ořechy nevyloupané. Mohou tak čekat na objevení několik týdnů aniž by žlukly.) Do krmítka lze nachystat i např. směs pro činčily, kterou zakoupíte ve zverimexu a obsahuje kromě slunečnice i vitamínové granulky pro hlodavce, sušené banánové čipsy, dýňová semínka, bukvice, jedlé kaštany atd. Veverkám lze dát i tvrdý sušený chleba (doporučuji ho ale jen v případě, kdy už veverka krmítko používá, aby uvnitř nezplesnivěl). Nedávejte veverkám žádné měkké pečivo, mohlo by je nadmout.

Veverky si rády pochutnají i na ovoci, např. plátku jablka, hrušky atd. Nedoporučuji ho ale strkat přímo do krmítka v případě, že ho nemůžete každý den kontrolovat a nespotřebované ovoce odstranit. Uvnitř krmítka by hnilo a ostatní potraviny by od něj vlhly.

Poblíž krmítka lze v zimních měsících zavěsit půlku kokosového ořechu - veverkám kokosová dužina velice chutná. Kokos zavěšujte jen v době, kdy se teplota pohybuje pod nulou. V teplých dnech dužina zkysne a zplesniví, což by veverkám mohlo uškodit.


Rozměry jsou uvedeny v centimetrech.
Rozměry jsou uvedeny v centimetrech.

Divoká veverka při otevírání krmítka.
Divoká veverka při otevírání krmítka.

23.jpg

24.jpg

25.jpg

Krmítko naplněné ořechy na jednom z výpustných míst.
Krmítko naplněné ořechy na jednom z výpustných míst.

27.jpg

28.jpg