PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.cz



PINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.








Veveřácká kronika


Zpráva



Pirát z Prahy

(14.04.2012 - 11:34)
Jeden ze smutných veverčích příběhů, u nichž zatím nemůžeme slíbit dobrý konec, prožíváme od čtvrtečního večera. Z Prahy nám volala paní Alena Gajdůšková, že její retrívr v tlamě přinesl malou veverku a ta se pak ukryla ve výklenku pod domem, se zřetelným poraněním oka. Po telefonické domluvě se nálezkyni podařilo veverče odchytit a v té chvíli jsme již vyjížděli do Prahy. Paní Gajdůšková nám mládě přivezla naproti, k dálnici na Černý most, kde jsme při předání zjistili devastační poranění levého oka. Ještě v noci jsme se stavili doma u našeho "dvorního" lékaře MVDr. Petra Pohořalého a po detailní prohlídce jsme se domluvili na ranní operaci na jeho veverinární klinice v Kolíně.
Vyšetření ukázalo, že dva měsíce starý černý sameček si již před několika dny poranil oko, které mu "vyskočilo z důlku" a bylo již zcela nekrotické a zatvrdlé. V narkóze mu MVDr. Pohořalý oko vyjmul, ránu vyčistil a oční víčka zašil. Aby si sameček oko nerozškrábal, musí nejméně týden zůstat v ochranném krunýři, než se rána zcela vyhojí a sroste.
Bohužel, veveřák byl kromě poranění oka i zcela zesláblý, protože se zjevně několik dní od poranění oka dezorientovaný toulal sám bez matky a byl tedy úplně bez potravy (kdyby ho retrívr paní Gajdůškové nepřinesl, zemřel by do několika hodin na souběh těžkého zranění oka a totálního vysílení). Proto se po operaci vzpamatovává jen velmi pomalu a zatím není vůbec jisté, zda na následky celkového kolapsu a šoku nezemře. Již více než den je ve vyhřívané přepravce a v pravidelných intervalech ho kontrolujeme a krmíme stříkačkou. Pokud by přežil, zůstal by na dožití v zajetí, protože s jedním okem by neměl šanci v přírodě přežít.
V přiložené fotografické sadě jsme se po zralé úvaze rozhodli (vzhledem k drastičnosti) neukázat stav oka před operací. Na dvou snímcích je tedy sešívání již vyčištěné rány MVDr. Pohořalým, na třetí fotografii je celkový pohled na samečka v ochranném krunýři po operaci s již zašitou "pirátskou" jizvou a poslední snímek z dnešního rána zachycuje napájení malého pacienta stříkačkou.
Závěrečný dík patří Aleně Gajdůškové a jejímu retrívrovi za duchapřítomnou reakci, bez které by se k nám veveřák nedostal a MVDr. Pohořalému za ochotu a brilantní operační zákrok.