PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 14 let existence (od roku 2008 do konce roku 2021) prošlo 1.250 nalezených veveřátek z celé České republiky. V roce 2022 jsme zatím přijali 38 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2021 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Zpráva106 mláďat v roce 2012 aneb můžete nám pomoci...

(04.12.2012 - 08:41)
V roce 2012 jsme do naší specializované záchranné stanice přijali 106 mláďat veverek a 3 plchy z celé ČR, tedy celkem 109 chlupatců. Ze 106 veverčat bylo 57 "holek" a 49 "kluků". Pokud jde o barevnost, nejčastěji byla zastoupena černá (43 mláďat), rezavá (38) a hnědorezavá (19). Většina mláďat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů, tedy ještě slepých a s nutností několikatýdenního dokrmování náhražkou mateřského mléka.

Ze 106 mláďat jsme při životě udrželi 72 (u ostatních šlo o nalezence buď již v beznadějném stavu, nebo s těžkými zraněními neslučitelnými se životem). Z těchto 72 veverčat jsme 68 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody a 4 (s různými zdravotními handicapy) natrvalo zůstala v záchranné stanici.

Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2012 jsme vyjeli do všech krajů ČR, přičemž ten nejvzdálenější výjezd (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedl až do Jeseníků, k Šumperku. Na 83 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože část nalezenců tvořila dvojčata, trojčata, čtyřčata a paterčata) jsme letos najeli více než 12.000 kilometrů. Jen pro zajímavost - například v červenci jsme pro mláďata vyjížděli 22x.

Veškerou činnost v záchranné stanici, která nám zabere ročně několik tisíc hodin, vykonáváme ve dvou jako hobby ve "volném" čase, a samozřejmě zadarmo. Přesto máme řadu nákladů, které nelze nijak obejít a musíme je uhradit - benzín, v zahraničí kupovanou drahou speciální náhražku mateřského mléka, potravu pro starší mláďata (všechna u nás před vypuštěním žijí minimálně do věku 3 měsíců), léky, materiál na stavbu budek a krmítek na výpustných místech apod. Letos jsme za tyto nutné potřeby zaplatili 81.000 Kč a k tomu jsme dokončili stavbu 4 nových voliér pro handicapované veverky (30.000 Kč jsme za ně zaplatili už na konci roku 2011, letos jsme za jejich dokončení doplatili 15.000 Kč), takže naše skutečně zaplacené výdaje za rok 2012 činily 96.000 Kč.

Jediná "stálá" částka, kterou dostáváme jako příspěvek na práci záchranné stanice, činí 20.000 Kč ročně. Rozdíl mezi zaplacenými náklady (96.000 Kč) a příspěvkem na naši činnost (20.000 Kč) tak jen za rok 2012 dosáhl 76.000 Kč, které musíme získat jinak či doplatit "z rodinné kasy".

Peníze na pokrytí tohoto "prodělku" sháníme co nejvíce vlastním přičiněním. Prodáváme naši knihu "Veveřácká kronika" a zbyde-li nám chvíle času, jezdíme "s kasičkou" vybírat na různé charitativní akce, ale samozřejmě to nestačí. Proto prostřednictvím našeho webu vždy dvakrát ročně nabízíme těm, kterým naše práce přijde smysluplná, možnost naši práci jakkoliv finančně či materiálně podpořit.

Základní způsoby možné podpory najdete podrobně vypsané zde na webu v rubrice nazvané "Jak nám můžete pomoci" tady

Jsme vděčni za jakoukoliv částku a předem děkujeme i jen za váš čas strávený četbou tohoto nedlouhého textu.

Současně touto cestou znovu DĚKUJEME všem těm, kteří nám již letos (2012) i v minulosti jakýmkoli způsobem pomohli. I díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat.

S veverčím pozdravem
Katka + Petr