PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 14 let existence (od roku 2008 do konce roku 2021) prošlo 1.250 nalezených veveřátek z celé České republiky. V roce 2022 jsme zatím přijali 38 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2021 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Zpráva77 mláďat v roce 2014

(18.12.2014 - 11:47)
Jako každý rok (letos tedy už posedmé) v polovině prosince nabízíme statistiku "veverčí sezóny" v naší specializované záchranné stanici. V roce 2014 jsme přijali 77 mláďat veverky obecné z celé České republiky (a jen pro pořádek - také 2 plchy). Ze 77 veverčat bylo 38 "holek" a 39 "kluků". Pokud jde o barevnost, nejčastěji byla zastoupena rezavá (29 mláďat), černých bylo 22, černých s rezavým lemem kolem bříška 6, hnědé 3, mahagonových 6 a hnědorezavých 11. Většina mláďat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů, tedy ještě slepých a s nutností několikatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka, starali jsme se ale i o 6 "holátek" pouhý týden starých.
Ze 77 mláďat jsme při životě udrželi 54, tedy 70 procent (u ostatních šlo o nalezence buď již v beznadějném stavu, nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem). Z těchto 54 veverčat jsme 52 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody a 2 mláďata (nalezená na podzim) čeká vypuštění až na jaře.
Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2014 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Chomutovsko a opačným směrem na Moravu.
Na 59 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože část nalezenců tvořila dvojčata, trojčata a čtyřčata) jsme letos najeli více než 11.000 kilometrů. Jen pro zajímavost - v dubnu, kdy jsme mláďat přijali nejvíc, jsme pro ně vyjížděli 16x, tedy v podstatě obden.
Stejně jako v přechozích letech jsme i letos veškerou činnost v záchranné stanici, která nám zabere ročně několik tisíc hodin, vykonávali ve dvou jako hobby ve "volném" čase, a samozřejmě zadarmo. Pokud by vás zajímalo, na kolik chod záchranné stanice "přijde" finančně, tady jsou holá čísla - za benzín, v zahraničí kupovanou speciální náhražku mateřského mléka, potravu pro starší mláďata (všechna u nás před vypuštěním žijí minimálně do věku 3 měsíců), léky, materiál na stavbu budek a krmítek na výpustných místech, kompletní přestavbu několika voliér apod. jsme letos zaplatili 116.000 Kč.
Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy "Veveřácká kronika"), z výše uvedené sumy je ale zřejmé, že by naše stanice nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků (způsoby možné pomoci jsou na našem webu "Veveřátka" vypsány tady - http://www.veveratka.cz/stranka/2-jak-nam-muzete-pomoci.html).
Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme samozřejmě soukromě poděkovali, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou.
Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat.
S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi

Šest týdnů stará veveří holčička nalezená ve Skalsku. Od léta je zpátky v přírodě. Jedno ze šesti pouhých 7 dní starých holátek, která se k nám během roku postupně dostala. Ošklivě potlučený veveří kluk s hematomy po celém těle se ze všech poranění vyléčil a po třech měsících u nás se v plné formě vrátil do přírody. Trojčata z Černošic, samé holky. Do přírody se společně vrátily všechny. Šest týdnů stará drobná mahagonová samička Malá Pinky. V září se jí dostalo privilegia vypuštění nikoliv na některém z lesních výpustných míst, ale přímo u nás na zahradě. I po více než třech měsících stále žije v blízkém okolí, naposledy jsme ji viděli chvíli před napsáním tohoto textu.