PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 13 let existence od roku 2008 do konce roku 2020 prošlo 1.177 nalezených veveřátek z celé České republiky. Letos, v roce 2020, jsme přijali 83 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2020 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


ZprávaJak se pozná veverče, které potřebuje lidskou pomoc?

(24.05.2020 - 18:04)
Často jsme dotazováni, jak se pozná veverče, které potřebuje lidskou pomoc. Sepsali jsme tedy stručný "manuál", v němž najdete vše podstatné.


U VEVERČAT JE TO JINAK NEŽ U SRNČAT ČI ZAJÍČKŮ

Zatímco pro mláďata většiny savců (nejtypičtěji zajíčci či srnčata) platí, že tráví většinu dne sama bez matky, "odložená" na klidném místě (a není žádný důvod na ně sahat ani je sbírat), u veverčat je to přesně naopak.
Obecně platí, že veverče nikdy nemá co dělat na zemi. Má být nahoře na stromě v hnízdě, kde je spolu s matkou či kam ho matka chodí pravidelně kojit. Leží-li tedy bezvládně v trávě, ať už na zahradě, v parku či v lese, vždy potřebuje lidskou pomoc. To je případ především veverčat do zhruba čtyř týdnů věku, která jsou ještě slepá a na zemi jen pasivně leží poté, co z hnízda z nějakého důvodu vypadla. Do této kategorie patří i veverčata cca 5 týdnů stará, která už vidí, ale po zemi se jen plazí či jsou schopná udělat jen pár vratkých krůčků.


VEVERČE "PRONÁSLEDUJÍCÍ" ČLOVĚKA

U starších veverčat (ve věku mezi 6. a 8. týdnem), která už opouštějí hnízdo a občas slézají na zem při prozkoumávání okolí, záleží na tom, zda vědí, kde mají hnízdo a dokáží se do něj vrátit. Pokud se totiž ztratí, i ona zemřou hlady, protože i v tomto věku jsou plně odkázaná na mateřské mléko matky. Ztracené mládě v tomto věku už laikovi připadá velké jako dospělá veverka, pozná se ale podle toho, že pronásleduje člověka - chodí za ním či po něm přímo leze. Má totiž strašný hlad a tak se v zoufalství přidává k člověku (psovi, kočce...), protože hledá kohokoli, kdo by ho nakojil.


KAM VOLAT O RADU?

Při nálezu veverčat z obou výše popsaných kategorií je nejlepší okamžitě (nejlépe hned z místa nálezu) zavolat k nám, tedy do jediné na veverky specializované záchranné stanice v ČR v síti ČSOP. Naše stanice má telefon 606 070 632 (a web veveratka.cz) a "na příjmu" jsme nonstop, tedy v případě potřeby v každou denní i noční hodinu.
Po telefonu s nálezcem zkonzultujeme okolnosti a místo nálezu a vysvětlíme mu, jak veverčeti poskytnout první pomoc a jak postupovat dál. Pro část veverčat si přímo přijedeme (téměř automaticky to platí pro ještě holá a slepá veverčata kdekoliv v ČR), u starších předáme kontakt na územně příslušnou všeobecnou záchrannou stanici sítě ČSOP, která se o veverče postará.


A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: NIKDY VEVERČE NEKRMTE!

A pozor! Jakkoliv staré nalezené veverče se nikdy nepokoušejte sami krmit, protože ho tím snadno můžete i zabít či mu způsobit vážný zdravotní problém.

/fotografie různých věkových stadií veverčat najdete na hlavní straně tohoto webu/