PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 13 let existence od roku 2008 do konce roku 2020 prošlo 1.177 nalezených veveřátek z celé České republiky. Letos, v roce 2021, jsme zatím přijali 45 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2020 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


ZprávaNaši letošní první veverčí nalezenci

(14.03.2021 - 16:54)
Stříbrná Skalice, Větrovany u Olomouce, Praha, Velké Popovice, Ústí nad Labem, Nový Bor, Šestajovice... To není náhodný výběr měst či vesnic z Čech a Moravy, ale "položky" z přibývajícího seznamu míst, kam jsme si v předchozích třinácti letech jeli na konci zimy pro úplně první nalezené veverče.
Letos tento pomyslný "souboj" o prvního veverčího nalezence vyhrálo město Dobruška, odkud pocházejí 3 týdny stará veverčí čtyřčata. Ta se k nám dostala po kácení stromů na tamním sídlišti, jehož okolnosti přesně neznáme - nemluvili jsme totiž přímo s jeho aktéry, ale jen se zprostředkovatelkou, u níž se mláďata následně krátce (a za dosti zmatených okolností) ocitla.
Dva veveří kluci a dvě holčičky byli ve slušné zdravotní kondici a i vzhledem k věku (například v porovnání s holátky) by už je v životě mělo čekat jen vše dobré. Před sebou mají 5 týdnů spánku přerušovaného jen kojením (každé 4 hodiny), svět poprvé uvidí za týden, kdy se jim rozlepí oči.
"Termínově" patří náš letošní první veverčí příjem k těm průměrným. Ve statistice předchozích 13 let máme nejranější příjem mláďat zaznamenán 22. února, naopak nejpozději až 21. března.
Na jedné z fotografií je zaznamenaná i krátká "návštěva", kterou veverčata poctila jedna z našich hendikepovaných veverek, devítiletá babička Goldie.