PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Zpráva53 veverčat v roce 2023

(10.12.2023 - 11:39)
Jako každý rok (letos tedy už pošestnácté) nabízíme v jeho závěru kompletní statistiku "veverčí sezóny" v naší rodinné specializované záchranné stanici.

V roce 2023 jsme si přivezli z celé České republiky 53 mláďat veverky obecné (za 16 let naší existence jich bylo už 1.363). Za normálních okolností by přijatých veverčat pravděpodobně bylo o několik více (loni, v roce 2022, jsme se postarali o 60 veverčat), letos nás ale poprvé "dohnal" věk a únava. Druhou polovinu letošní veverčí sezóny tak bohužel výrazně poznamenal Katčin zdravotní stav, kdy s kombinací vysokých horeček a totálního vyčerpání skončila na několik dní v nemocnici a dalších několik týdnů byla výrazně oslabená (dnes už je naštěstí v pořádku).

Většina z 53 přijatých veverčat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů či mladších, tedy ještě slepých a s nutností mnohatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka. Jako každý rok i letos jsme odchovali i několik úplných holátek, u nichž je péče nejsložitější a předpokládá letitou zkušenost (jen pro představu: jedno jediné holátko až do odstavení postupně absolvuje více než 300 kojení).

Z 53 mláďat jsme při životě udrželi 43, u ostatních šlo o nalezence buď v beznadějném stavu nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem. Z nich jsme 42 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody a 1 mládě u nás zůstalo natrvalo, protože by návrat do přírody nezvládlo. Kromě něj se momentálně staráme o dalších 6 dospělých veverek, které v předchozích letech kvůli zdravotnímu handicapu zůstaly natrvalo v naší péči.

Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2023 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Brněnsko a do Jeseníků. Na 43 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože mezi nalezenci byla i dvojčata a čtyřčata) jsme letos najeli více než 10.000 kilometrů.

Letošní kuriozitou byla péče o dvě exotické veverky Prévostovy, jejichž matka zemřela 5 dní po porodu a převezli jsme je k nám v kritickém stavu. Odchov dvou holátek (14 a 18 gramů) byl výrazně komplikovanější a náročnější než u veverek obecných, přes několik krizových komplikací se ale nakonec podařil a obě samičky nejen přežily, ale vyrostly z nich nádherné veverčí "slečny". Trojbarevná veverka Prévostova je považována za nejkrásnější veverku na světě, což rádi potvrzujeme (viz jeden z přiložených snímků).

Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy ´Veveřácká kronika´), naše rodinná stanice by ale nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků. Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme poděkovali soukromě, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou. Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat!

S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi