PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
George Clooney

(27.02.2013 - 12:26)
Rezavého samečka, který se před rokem narodil divoké veverce Connie, jsme zde nedávno představovali v jeho artistickém výstupu na telefonním kabelu. Od té doby se na zahradě objevuje téměř denně, protože chodí "okouzlovat" svým šarmem samičky, žijící ve voliérách. Protože ve stavu "permanentní zamilovanosti" ztrácí obvyklou veverčí ostražitost, podařilo se ho Katce vyfotit z mimořádné blízkosti ve větvích dubu, porostlých břečťanem.

Connie po porodu

(24.02.2013 - 12:35)
Napadlo by vás při pohledu ven z okna na krajinu zasypanou 20 centimetry nového sněhu, že v českých a moravských lesích právě teď v hnízdech vysoko v korunách stromů už spí tisíce novorozených veverčat? Ve druhé polovině února se totiž rok co rok bez ohledu na počasí rodí první veverčí vrhy... "Naše" divoká veverka Connie, již čtyři roky žijící v sousedním lesíku, úspěšně porodila v pondělí 18. února a na přiložených snímcích je její první a druhá "poporodní" výprava ke krmítku za potravou. Na jednom ze snímků jsou na jejím bříšku jasně viditelé bradavky, již "ocumlané" od novorozenců.

Connie s bříškem

(14.02.2013 - 10:26)
Některé fotografie vypadají na první pohled obyčejně, ale pro nás mají silnou emocionální hodnotu. Na této čtveřici snímků, pořízených včera, je divoká veverka Connie s již výrazně se rýsujícím těhotenským bříškem v ranní chumelenici. Čtyřletá Connie je již několikanásobnou matkou a doufáme, že i tentokrát porod v nelehkých zimních podmínkách zvládne.

Provazochodec

(11.02.2013 - 10:32)
Rezavý samec, který se loni 13. února narodil divoké veverce Connie a občas se přichází krátce podívat do svého rodiště, nám včera ráno nabídl efektní provazochodecké představení. Jako zkratku si totiž vybral telefonní kabel, zavěšený ve vzduchu v asi třicetimetrové délce mezi sloupem u vrat a upevněním na stěně domu. Veveřák na něj přeskočil z větve dubu a pokračoval po kabelu dalších patnáct metrů k dalšímu stromu. Pohyb po kluzkém kabelu mu nedělal žádné problémy a k dokonalosti jeho artistického výkonu scházelo snad už jen to, aby na závěr provedl dvojitý výmyk.

Nejkrásnější štětky

(06.02.2013 - 10:48)
Nejviditelnější ozdobou zimní srsti veverek jsou štětky na uších. Jejich délka může dosáhnout až několika centimetrů a důkladně chrání citlivé uši veverek před rozmary zimního počasí. Dnes ráno jsme postupně vyfotili všech 6 veverek, které u nás momentálně trvale žijí ve venkovních voliérách a vytvořili tak názornou galerii nejrůznějších podob ušních "sestřihů". Pokud by byla vypsána soutěž "MISS ŠTĚTKA UNIVERSE", některé z našich svěřenkyň by v ní určitě měly šanci na stupně vítězů.