Veverčí rezidence
(31.03.2014 - 13:06)
Prvních 8 týdnů života nejsou veverčata schopna přijmout (a strávit) nic jiného než speciální náhražku mateřského mléka, a tak s námi v tomto období ručního dokrmování žijí uvnitř domu (v 8 týdnech je stěhujeme do komplexu venkovních voliér, kde se pomalu začínají připravovat na návrat do přírody, k němuž dochází obvykle ve 13 týdnech věku). V domě mají veverčata vyhrazenou velkou "veverčí místnost", v níž je pro ně připraveno množství vyhřívaných přepravek, klícek, klecí, voliérek i voliér, do nichž se mláďata postupně stěhují, tak jak rostou a vzrůstá jejich potřeba pohybu. Zatímco ve starších fotografických sadách jsme představovali nejrůznější závěsné košíky, "hamaky" i budky, v nichž veverčata spí, dnes na snímcích najdete naši letošní novinku, látkové "domečky". Svým tvarem i velikostí připomínají veverčatům hnízda, v nichž se narodila a dokonale vyhovují mláďatům i umístěním, protože "domečky" jsou zavěšené ve vzduchu, pod stropem voliér. Ušili jsme je ze zbytků látek a uvnitř jsou vycpané nejoblíbenějším veverčím "povlečením", fleecovými dekami z obchodů Ikea. "Domečky" nadšeně využívají ta nejstarší z letos již osmnácti přijatých mláďat a jak je vidět na snímcích, lenoší a hrají si nejen uvnitř, ale i na měkké "střeše".
Veverky nepotřebují pomoc jen v zimě!
(22.03.2014 - 14:08)
Častým omylem je, že divokým veverkám je vhodné příkrmem pomáhat jen v zimě. Naopak - pro samice je nejnáročnějším obdobím roku jarní a letní těhotenství a zejména pak kojení mláďat, kdy právě příkrm může doslova zachránit život jak jim, tak zprostředkovaně i mláďatům (laicky řečeno: čím lépe nakrmená a zdravá matka, tím více má mateřského mléka a tím jsou silnější i mláďata).
Proto zde v pravidelných intervalech upozorňujeme na speciální krmítko pro veverky, které lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí - na zahradě u domu, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se připevňuje cca 170 cm od země, aby do něj šla snadno doplňovat potrava - k instalaci tedy stačí kladivo a hřebík (nebo šroub a šroubovák). Návod na výrobu krmítka i seznam toho, jak a čím ho plnit, najdete na našem webu (http://www.veveratka.cz/stranka/5-jak-vyrobit-veveri-krmitko.html), dokonalé veveří krmítko lze ale snadno koupit i na e-shopu Zelená domácnost (http://www.zelenadomacnost.com/katalog/77-Domky-budky-krmitka-pro-jezky-veverky-plchy-zaby-Veverky). Konstrukci krmítka s námi Zelená domácnost konzultovala, takže výsledek má pomyslný "atest Záchranné stanice Pinky" - je kapacitně dostačující, jednoduše čistitelné a pro divoké veverky takřka neodolatelné.
Pokud byste potřebovali jakoukoli radu týkající se umístění, instalace či provozu krmítka, rádi vám ji poskytneme na našem staničním telefonu (č. 606 070 632 - síť Vodafone - nemusíte za volání utrácet, zavoláme vám zpátky) nebo na našem mailu (pinky@veveratka.cz).
Nepravděpodobná pravděpodobnost
(17.03.2014 - 10:48)
Včera se do Čech přiřítila vichřice, a tak jsme (na základě zkušeností z předchozích let) už od rána čekali, odkud se ozvou první nálezci veverčího hnízda shozeného ze stromu větrným poryvem. A opravdu jsme se dočkali. :) V podvečer jsme vyrazili pod Prahu, do Černošic, pro tři malé veverčí sestry s ještě zalepenýma očima, nalezené v nedalekém lese. Během stokilometrové jízdy směrem k veverčatům, na dálnici před Prahou, jsme přijali další "hlášení", tentokrát o dvou promrzlých mláďatech, vypadlých z hnízda pod vysokou tůjí v zahradě rodinného domku. Na zdánlivě běžném telefonátu bylo neuvěřitelné to, odkud přišel - nálezkyně totiž volala ze Všenor, tedy z městečka ležícího doslova "na dohled" od Černošic, na protilehlém břehu řeky Berounky. Matematik by asi dokázal spočítat, jak mizivá je pravděpodobnost, že v jeden den, pár minut po sobě, dojde v celé České republice k nálezu veverčích mláďat zrovna ve dvou sousedních vesnicích - my se ale spokojíme s ohromeným konstatováním, že to bylo vážně neuvěřitelné... Trojici veverčích sestřiček z Černošic i bráchu se sestrou ze Všenor si můžete prohlédnout na snímcích z dnešního rána.
Dobré veverčí zprávy
(10.03.2014 - 11:53)
Před dvěma týdny jsme tu psali o prvním letošním nalezeném mláděti, samičce z Velkých Popovic (z lesíka ho přinesl kocour) a před týdnem o čtyřčatech od Ústí nad Orlicí, která se na zem dostala po pokácení stromu (dvě z nich na následky vážných poranění zemřela jen několik hodin po nálezu). Protože obě zprávy nebyly co do vyhlídek mláďat na přežití zrovna optimistické, vracíme se dnes k osudům mláďat už v podstatně radostnějším duchu. Ze starší samičky z Velkých Popovic vyrůstá silné a zdravé mládě a protože před několika dny otevřela oči, troufá si už na první krůčky na sílících tlapkách (pro zajímavost na jednom ze snímků dokumentujeme množství a velikost bobků, které "vyrobila" během posledních 14 dnů). Rehabilitaci zatím úspěšně zvládají i obě přežilá mláďata ze čtyřčat - velké hematomy na bříškách (následek pádu) se již vyhojily a k naší radosti dobře srůstají i zlomeniny končetin. Pro porovnání velikosti jsme všechna 3 mláďata dnes ráno vyfotografovali společně - zatímco starší samičce je dnes již 5 týdnů, mladší dvojice sourozenců je 3 týdny stará, takže do rozlepení očí jim chybí ještě přibližně týden.
Maličcí
(02.03.2014 - 11:40)
Rok co rok je to v březnu stejné - vždy si jedeme pro alespoň jedno "hnízdo" s hodně malými mláďaty, které zbytečně spadlo na zem spolu s pokáceným stromem. Včerejší případ z vesnice u Ústí nad Orlicí byl obzvlášť smutný, a není zatím bohužel jasné, zda neskončí čtyřnásobnou smrtí. Čtyři mláďata, která se po zřícení stromu vysypala z hnízda, byla totiž nejen potlučená, ale od ležení na chladné zemi těžce prochladla a ještě je slinami potřísnili psi, kteří si s nimi "hráli". Mláďata zachránila až sousedka, která si jich všimla a od majitelů zahrady, kteří skáceli strom, si je "vyprosila", našla na nás kontakt na internetu a zavolala. Po vysvětlení, jak mláďata co nejefektivněji zahřát, jsme využili pomoci její známé, paní Charvátové, která v tu chvíli odjížděla do Hradce Králové, takže mláďata vzala sebou a tím se zkrátila doba převozu veverčat k nám (jela nám vlastně "naproti", protože Hradec Králové je na půl cesty od nás do Ústí nad Orlicí). První mládě, těžce poraněné, zemřelo ještě během převozu, druhé (v obou případech kluci) u nás, necelou hodinu po příjezdu. Zbylá dvě veverčata (holka a kluk) jsou momentálně stabilizovaná, vzhledem k nízkému věku (cca 12 dnů) ale není jisté, co těžké prochladnutí provedlo s jejich vnitřními orgány (podle prvního telefonátu totiž víme, že mláďata byla doslova promrzlá na kost, úplně ledová). Na jednom z přiložených snímků jsou mláďata včera nedlouho po převozu k nám, po základním očištění a prohlídce (to ještě žila tři), další snímky jsou z dnešního ranního krmení a je na nich dvojice veverčat, která momentálně svádí svůj boj o právo na život...