PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
77 mláďat v roce 2014

(18.12.2014 - 11:47)
Jako každý rok (letos tedy už posedmé) v polovině prosince nabízíme statistiku "veverčí sezóny" v naší specializované záchranné stanici. V roce 2014 jsme přijali 77 mláďat veverky obecné z celé České republiky (a jen pro pořádek - také 2 plchy). Ze 77 veverčat bylo 38 "holek" a 39 "kluků". Pokud jde o barevnost, nejčastěji byla zastoupena rezavá (29 mláďat), černých bylo 22, černých s rezavým lemem kolem bříška 6, hnědé 3, mahagonových 6 a hnědorezavých 11. Většina mláďat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů, tedy ještě slepých a s nutností několikatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka, starali jsme se ale i o 6 "holátek" pouhý týden starých.
Ze 77 mláďat jsme při životě udrželi 54, tedy 70 procent (u ostatních šlo o nalezence buď již v beznadějném stavu, nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem). Z těchto 54 veverčat jsme 52 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody a 2 mláďata (nalezená na podzim) čeká vypuštění až na jaře.
Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2014 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Chomutovsko a opačným směrem na Moravu.
Na 59 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože část nalezenců tvořila dvojčata, trojčata a čtyřčata) jsme letos najeli více než 11.000 kilometrů. Jen pro zajímavost - v dubnu, kdy jsme mláďat přijali nejvíc, jsme pro ně vyjížděli 16x, tedy v podstatě obden.
Stejně jako v přechozích letech jsme i letos veškerou činnost v záchranné stanici, která nám zabere ročně několik tisíc hodin, vykonávali ve dvou jako hobby ve "volném" čase, a samozřejmě zadarmo. Pokud by vás zajímalo, na kolik chod záchranné stanice "přijde" finančně, tady jsou holá čísla - za benzín, v zahraničí kupovanou speciální náhražku mateřského mléka, potravu pro starší mláďata (všechna u nás před vypuštěním žijí minimálně do věku 3 měsíců), léky, materiál na stavbu budek a krmítek na výpustných místech, kompletní přestavbu několika voliér apod. jsme letos zaplatili 116.000 Kč.
Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy "Veveřácká kronika"), z výše uvedené sumy je ale zřejmé, že by naše stanice nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků (způsoby možné pomoci jsou na našem webu "Veveřátka" vypsány tady - http://www.veveratka.cz/stranka/2-jak-nam-muzete-pomoci.html).
Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme samozřejmě soukromě poděkovali, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou.
Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat.
S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi

Šest týdnů stará veveří holčička nalezená ve Skalsku. Od léta je zpátky v přírodě. Jedno ze šesti pouhých 7 dní starých holátek, která se k nám během roku postupně dostala. Ošklivě potlučený veveří kluk s hematomy po celém těle se ze všech poranění vyléčil a po třech měsících u nás se v plné formě vrátil do přírody. Trojčata z Černošic, samé holky. Do přírody se společně vrátily všechny. Šest týdnů stará drobná mahagonová samička Malá Pinky. V září se jí dostalo privilegia vypuštění nikoliv na některém z lesních výpustných míst, ale přímo u nás na zahradě. I po více než třech měsících stále žije v blízkém okolí, naposledy jsme ji viděli chvíli před napsáním tohoto textu.

Bedlové orgie

(09.12.2014 - 11:30)
O životě veverek a jejich zvycích se traduje celá řada mylných informací, ta, že veverky milují houby, mezi ně ale nepatří. Veverkám, které u nás ve stanici žijí natrvalo (i odrůstajícím mláďatům před vypuštěním do přírody) nejčastěji přilepšujeme koupenými čerstvými žampióny, za skutečnou delikatesu ale veverky (a to opravdu VŠECHNY veverky) považují sušené klobouky i nohy bedly vysoké (Macrolepiota procera). Protože nám nasušené bedly každoročně na podzim posílá hned několik hodných čtenářek našich webových stránek, můžeme zde "na oplátku" nabídnout několik fotografií opravdových bedlových orgií.

Veverčí superkrmítko

(03.12.2014 - 11:45)
Zima je ročním obdobím, kdy všechna "divoká stvoření" ocení lidskou pomoc. Proto zde v pravidelných intervalech upozorňujeme na speciální krmítko pro veverky (otevřít ho skutečně dokáže jedině veverka, myši ani ptáci se do něj nedostanou), které lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí - na strom v zahradě u domu, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se připevňuje cca 170 cm od země, aby do něj šla snadno doplňovat potrava (k instalaci tedy stačí kladivo a hřebík). Dokonalé veveří krmítko (na snímcích) lze koupit na e-shopu Zelená domácnost (http://www.zelenadomacnost.com/katalog/77-Veverky/), která s námi jeho konstrukci konzultovala, takže výsledek má pomyslný "atest stanice Pinky" - je kapacitně dostačující, jednoduše čistitelné a pro divoké veverky takřka neodolatelné. Jak krmítko funguje a jak si ho veverky dokáží samy otevřít vám na snímcích předvádějí dvě veverčí "holčičky", které letos prošly naší záchrannou stanicí - obě jsme před čtvrt rokem po vyléčení a dokrmení vypustili do přírody přímo u nás, obě se stále zdržují v blízkém okolí a obě si téměř denně chodí "přilepšovat" z krmítek, rozmístěných v areálu záchranné stanice. Rezavá samička Malá Pinky byla v létě nalezena v Říčanech, černou samičku Sandy, která si při otevírání krmítka počíná opravdu ekvilibristickým způsobem, jsme si s těžkým poraněním přivezli v dubnu z Prahy. Návod na výrobu krmítka "svépomocí" i seznam toho, jak a čím ho plnit, najdete i přímo zde na našem webu (http://www.veveratka.cz/stranka/5-jak-vyrobit-veveri-krmitko.html). Pokud byste potřebovali jakoukoli radu týkající se umístění, instalace či provozu krmítka, rádi vám ji poskytneme na našem staničním telefonu (č. 606 070 632 - síť Vodafone - nemusíte za volání utrácet, zavoláme vám zpátky) nebo na našem mailu (zona@veveratka.cz).