PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 14 let existence (od roku 2008 do konce roku 2021) prošlo 1.250 nalezených veveřátek z celé České republiky. V roce 2022 jsme zatím přijali dalších 55 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2021 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
Alby Girl

(26.06.2016 - 20:44)
Pravidelní čtenáři naší "stránky" si určitě vzpomenou na raritně zbarveného samečka Albyho, o němž jsme loni několikrát psali. Před rokem v dubnu v Praze nalezené mládě jsme kvůli jeho unikátní světlé béžovo-vanilkové srsti chtěli mít stále "na očích", a tak jsme ho do přírody nevrátili na některém z našich lesních výpustných míst, ale přímo u nás na zahradě, v areálu záchranné stanice.
Alby se k naší velké radosti usadil v akátovém lesíku hned za plotem a dalších 8 měsíců jsme ho téměř denně pozorovali při životě na svobodě. Už dopředu nám ale bylo jasné, že tato idyla nevydrží navěky, protože s jarem samci obvykle opouštějí sva teritoria a vydávají se do okolních lesů hledat samice kvůli páření. A opravdu, po dvou několikadenních "zkušebních" toulkách, z nichž se ještě vrátil, odešel Alby v polovině dubna definitivně.
Naše napjaté čekání, zda se s podzimem nevrátí "domů", nám před několika dny zpříjemnilo nečekané překvapení - ve vrhu momentálně dvouměsíčních mláďat, které porodila jedna z divokých samic žijících v okolí, je totiž i holčička s výjimečně světlou srstí, která i tvarem hlavy jakoby Albymu "z oka vypadla". Jsme si jistí, že ještě před odchodem "do světa" se Alby stal otcem a veverčí holčička s medovou srstí je jeho dcerou.
Kromě tří jejích fotografií nabízíme pro srovnání i snímek Albyho z loňského srpna, těsně po jeho vypuštění do přírody.

Dva měsíce stará samička se světlou medovou srstí, kterou podědila po svém otci, samečkovi Albym. Dva měsíce stará samička se světlou medovou srstí, kterou podědila po svém otci, samečkovi Albym. Dva měsíce stará samička se světlou medovou srstí, kterou podědila po svém otci, samečkovi Albym. Sameček Alby s unikátní béžovo-vanilkovou srstí v srpna 2015, těsně po jeho vypuštění do přírody.

Veverčí manikůra

(12.06.2016 - 19:58)
Na otázku, kolik má veverka na tlapce prstů, kupodivu existují dvě správné odpovědi. Tipnete-li si totiž 5, platí to pro zadní končetiny, odpovíte-li ale 4, uhodli jste správný počet na tlapkách předních. :) Čtyři prsty na předních tlapkách jsou navíc doplněny drobným zakrnělým "palcem", kterým si veverky šikovně pomáhají při přidržování potravy.
Zajímavé je to i s "ostrou výbavou" veverčích prstů. Přestože se mláďata veverek rodí maličká (cca 10 gramů), bez srsti a slepá, přijdou na svět již vybavená výraznými drápky. Veverčí drápy nejsou zatahovací a právě díky nim se veverky tak obratně pohybují po větvích i převislých plochách.
Detailní pohled na veverčí tlapky, prsty i drápy nabízíme v malé fotogalerii s podrobnějšími popiskami.

Přední tlapka 6 týdnů starého veverčete. Kromě čtyř prstů je na tlapce vpravo vidět zakrnělý ´palec´, kterým si veverky přidržují potravu. Zadní tlapka veverky s pěti prsty a výraznými drápy. Tlapky 7 dnů starého veverčete se zřetelnými drápky na špičkách prstů. Detail tlapky několikadenního veverčete. S narostlými drápky se veverčata už narodí.

Tunelák

(05.06.2016 - 19:36)
Několik těžkých dní má za sebou 5 týdnů starý veverčí kluk, který se ztratil matce v zahradách nedaleko filmových ateliérů na Barrandově v Praze. Protože v tomto věku je jediným zdrojem potravy veverčat mateřské mléko, bloudil po okolí a čím dál hladovější a vystrašenější se snažil přidružit k lidem, u nichž hledal pomoc, bohužel ale marně. Až tři dny poté, co se s ním fotili řemeslníci v sousedství, nadšení z toho, že se nechal chytit do ruky (po focení ho nechali v zahradě bez pomoci), vběhl veveřáček otevřenými dveřmi do domu paní Novákové.
Drama tím ale neskončilo - veverče se leklo malého psa, který přiběhl z vedlejšího pokoje a zalezlo vedle krbu do škvíry mezi krbem a stěnou, kterou se proplazilo do velkého dutého prostoru pod dřevěnou podlahou místnosti. Naše pokusy dostat ho ven byly marné, do úzké škvíry se totiž nedalo dostat jiným způsobem než případným vytrháním podlahy. Spolehli jsme se ale na to, že když bude v místnosti ticho a klid, veverče samo vyleze, a po necelé hodině se tak naštěstí stalo.
Vyhublý veverčí kluk na pokraji smrti hladem pak v autě spolu s námi během osmdesátikilometrové jízdy domů projel dvěma silnými bouřkami s krupobitím, to už ale byla doufejme opravdu poslední nepříjemnost, která ho v životě potkala. Jak ukazují snímky, po pěti dnech v záchranné stanici by už na něm prožité několikadenní hladové bloudění zahradami asi nikdo nepoznal...