PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 14 let existence (od roku 2008 do konce roku 2021) prošlo 1.250 nalezených veveřátek z celé České republiky. V roce 2022 jsme zatím přijali 38 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2021 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
Malá Pinky na krmítku

(30.10.2016 - 11:22)
V pravidelných intervalech upozorňujeme, že veverkám může instalací (a následným plněním) speciálního krmítka jednoduše a efektivně pomoci úplně každý. Krmítko pro veverky lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí - na strom v zahradě, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se připevňuje cca 150 cm od země, aby do něj šla snadno doplňovat potrava. Návod na výrobu krmítka i seznam toho, jak a čím ho plnit, najdete na našem webu tady, dokonalé veveří krmítko lze ale koupit i na e-shopu Zelená domácnost (tady). Konstrukci krmítka s námi Zelená domácnost konzultovala, takže výsledek má pomyslný "atest záchranné stanice Pinky" - je kapacitně dostačující, jednoduše čistitelné a pro divoké veverky takřka neodolatelné. Jak krmítko funguje a jak si ho veverky dokáží samy otevřít vám na krátkém videu předvede Malá Pinky, která coby nalezené veverče "prošla" v roce 2014 naší záchrannou stanicí, po odchování a vypuštění do přírody se usadila v okolí a jen letos odchovala rekordní 4 vrhy mláďat. Na videu z letošního léta je zrovna těhotná, jak je na jejím bříšku ve druhé polovině nahrávky patrné. Video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady.

Kratochvíl

(23.10.2016 - 19:54)
Skupina veverek z minulých let, které u nás kvůli nejrůznějším zdravotním handicapům zůstaly natrvalo, se letos rozrostla o samečka Kratochvíla (jméno dostal podle příjmení nálezců). Přivezli jsme si ho na začátku května, kdy jako pětitýdenní mládě vypadl v Mnichovicích z hnízda pod okapem třípatrové vily a protože se zřítil na betonový chodník, pořádně si natloukl. Během tří týdnů ručního kojení jsme se neustále obávali, zda ošklivý pád nezanechá na jeho zdraví následky, co veveřáčkovi nachystal osud ale předčilo i naše nejhorší očekávání. Po přestěhování do jedné z venkovních voliér, kde se spolu s dalšími veverčaty připravoval na vypuštění, totiž Kratochvíl bez jakýchkkoliv předchozích varovných příznaků prodělal těžkou mrtvici. Naštěstí se tak stalo přímo před očima Katky, která zrovna do voliéry nesla misky s ovocem, a její okamžitá reakce samečkovi zachránila život. Kratochvíl byl několik desítek hodin po záchvatu zcela paralyzovaný, v polokomatu ležel na elektrické dečce, neschopný sám přijmout potravu. Po několika dnech se sice jeho stav začal po krůčcích zlepšovat, nevratně ale přišel o část mozkových funkcí, takže jeho návrat do přírody je nemožný. Kratochvíl se proměnil v nestárnoucí "velké děcko", pro nějž je stejně jako u malých dětí cokoliv v jeho okolí předmětem neutuchajícího zájmu. Jeho zvědavě vykulené oči a neměnný dobrácký výraz nám projasňují den, stejně jako legrační obří štětky na uších, které mu s příchodem podzimu narostly. Náladu mu nezkazily dokonce ani další zdravotní nepříjemnosti, z nichž nejhorší byl velký absces pod krkem, kvůli kterému musel být v narkóze operován - Kratochvíl se totiž evidentně rozhodl, že na všechna další protivenství osudu bude reagovat už jen tím, že bude nadosmrti šťastný.
(Čtyři přiložené snímky z našeho archivu dokumentují, čím si Kratochvíl prošel.)

Začátek května. Pětitýdenní Kratochvíl druhý den u nás. Konec června. Kratochvíl po mrtvici v bezvládném stavu. Polovina července. Rehabilitace po mrtvici, kdy ještě téměř nepohyblivý Kratochvíl bydlel v hamaku uvnitř metrové klece. Kratochvíl po téměř půlroce u nás. Stále v pohybu s rozevlátými obřími štětkami na uších.

Maminka do učebnic

(09.10.2016 - 19:03)
Divoké veverky rodí mláďata obvykle dvakrát ročně, poprvé na konci zimy a podruhé na přelomu jara a léta. Starší a zkušené matky, žijící v teritoriu bohatém na potravu, pak výjimečně zvládnou odchovat vrhy tři, něco takového se ale podaří opravdu jen málokteré veverce. Letos jsme ale byli očitými svědky neuvěřitelného úkazu čtyř porodů divoké veverky během jediného roku. Podařilo se to veverce, jejíž osudy zde už 2 roky pravidelně popisujeme - hnědorezavé samičce Malé Pinky. Tato suverénní vládkyně zdejšího veverčího teritoria coby nalezené veverče "prošla" v roce 2014 naší záchrannou stanicí a po odchování a vypuštění do přírody se usadila v okolí. Po loňských dvou odchovaných vrzích mláďat letos poprvé porodila 6. února, druhý vrh přišel na svět 12. dubna a třetí 27. června. Když jsme v polovině srpna na stromech v okolí a na veveřím krmítku vídali Malou Pinky s rostoucím břichem, vzpírali jsme se uvěřit tomu, že by se chystala ke čtvrtému porodu, ale 20. srpna se tak skutečně stalo. Malá Pinky tím obrazně vstoupila "do učebnic a encyklopedií", protože jde o první prokázané a zaznamenané pozorování divoké veverky obecné se čtyřmi porody v roce. Dvěma veverčatům ze čtvrtého vrhu dnes už táhne na sedmý týden života, a tak se začínají volně pohybovat po zdejším teritoriu. Dnes ráno se je Malá Pinky rozhodla přestěhovat do jiného hnízda, a právě "přesun" jednoho z mláďat je zachycen na sérii čtyř fotografií. Část cesty z jedné strany zahrady na druhou absolvovalo mláďátko po boku maminky "po svých", poté mu ale došly síly a tak ho malá Pinky po obvyklém veverčím způsobu přenesla v tlamičce.

Při stěhování zastihl Malou Pinky s mládětem krátký intenzivní déšť, který jim promočil srst. Detailní pohled teleobjektivem na Malou Pinky se sedmitýdenním veverčím klukem v tlamičce. Krátkou pauzu v koruně stromu využila zkušená Malá Pinky ke ´svačině´ - semínka javoru babyka jsou vyhledávanou veverčí pochoutkou. Malá Pinky s mládětem v tlamičce šplhá do koruny stromu.