PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 14 let existence (od roku 2008 do konce roku 2021) prošlo 1.250 nalezených veveřátek z celé České republiky. V roce 2022 jsme zatím přijali dalších 55 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2021 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
Jogín Spock

(22.01.2017 - 11:46)
Veverky mají v zadních nohách mimořádnou sílu. Dokazuje to krátké video samečka Spocka, který nejen že spokojeně jí zavěšený za nohy hlavou dolů, ale po chvíli předvede, že mu k udržení stačí i noha jediná. Video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady.
Zveřejněním videa současně odpovídáme i na dotazy, jak se Spockovi daří, všem těm, kdo si ho pamatují z naší více než rok staré fotogalerie, v níž jsme ho představili poprvé. Černý sameček, nalezený jako mládě v létě roku 2015, u nás kvůli poškození mozku zůstal natrvalo a denně nám zlepšuje náladu podobnými kousky, jako je ten zaznamenaný na videu.
Snímky ze Spockova dětství i jeho životní příběh je krátce popsán v jedné ze starších zpráv tady.

2 veverčí přednášky v Praze

(17.01.2017 - 11:07)
Loni jsme měli v Praze jedinou "veverčí" přednášku pro veřejnost, letos nás pozvali hned na dvě místa. Každá z obou přednášek proto bude tematicky trochu odlišná a na obě jste samozřejmě zváni.
První přednáška "Veverka známá i neznámá", v pondělí 30. ledna od 18.30 h. na Proseku v kulturním centru Knoflík, bude o divokých veverkách, o jejich životě v přírodě i v civilizaci a trochu i o nalezených veverčatech.
Druhá přednáška "Veverčí království", v pondělí 27. února od 17 h. v Toulcově dvoře v Hostivaři, bude o tom, jak to s veverčaty "děláme" v naší rodinné záchranné stanici, kterou za 9 let prošlo více než 800 mláďat.
Součástí obou přednášek bude vždy projekce mnoha fotografií a následná beseda, kde odpovíme na cokoliv, co vás bude zajímat.
Níže jsou odkazy na obě přednášky přímo na webech pořadatelů.

Detaily o přednášce 30.1. na Proseku:
http://www.centrumknoflik.cz/showpage.php?novinka=578
Detaily o přednášce 27.2. v Toulcově dvoře:
http://www.toulcuvdvur.cz/index.php?option=com_redevent&view=details&id=1832&xref=31069344

Dvojčata na sněhu

(08.01.2017 - 12:31)
Venku udeřily silné mrazy, divoké veverky jsou ale na nepřízeň počasí dobře připravené. Díky důkladnému podzimnímu vykrmení a husté zimní srsti, kterou i laický pozorovatel pozná podle výrazných "štětek" na uších, vypadají na sněhu veverky mnohem mohutněji než v teplejších měsících. Vzorně narostlá zimní srst je vidět i na snímcích našich momentálních "mazlíčků", dvojčat, která se k nám dostala loni v létě ve věku pouhých pěti dnů. Na vypuštění u nás kvůli příliš nízkému věku na podzim čekají až do jara, a tak mají (ještě s jedním stejně starým mládětem) sami pro sebe 6 metrů vysokou rozběhovou voliéru, v níž se za normálních okolností v létě na vypuštění připravuje často třeba i 16 veverčat. Všechny čtyři snímky rezavých dvojčat na čerstvém sněhu, který připadl v noci, byly pořízeny dnes ráno.