PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 11 let existence od roku 2008 do konce roku 2018 prošlo 1.016 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2018, jsme přijali 85 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2018 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před třemi lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika
Podaná tlapka

(18.03.2018 - 12:18)
I u veverčat platí, že ke spokojenému spánku je třeba se s někým držet za ruku. A na konci krátkého videa uvidíte, že nějaký zájemce se vždycky najde...

(Na nahrávce, natočené dnes ráno, jsou paterčata z Mnichova Hradiště, která jsou u nás od úterý 6. března. Při příjmu byla cca šestidenní, brzy jim tedy budou 3 týdny.)

Video si spustíte kliknutím sem

Živý přenos z našeho veverčího krmítka

(15.03.2018 - 18:49)
Už léta vám nabízíme veverčí příhody, zkušenosti, fotografie i videa. Počínaje dneškem se k nám do záchranné stanice můžete podívat i "naživo" - ve spolupráci s internetovou televizí Slow TV jsme totiž spustili živý videopřenos ze stromové krmné plošiny u nás na zahradě (najdete ho tady).
K misce s vodou, misce se zeleninou a ovocem a k veverčímu krmítku sem momentálně přicházejí čtyři divoké veverky, z nichž dvě, Malou Pinky a Bagouna, dobře znáte z našich textů, protože jde o veverky, které prošly naší záchrannou stanicí a po vypuštění před 4 lety se usídlily v okolí. (Koho dalšího můžete ve videopřenosu při troše trpělivosti a štěstí zahlédnout se dočtete přímo na odkazované stránce s videopřenosem.)
Pokud chcete být pozorovatelsky úspěšní, je největší šance zahlédnout na plošině veverku hned po rozednění, kdy se na plošině během cca hodiny obvykle postupně vystřídají všechny. Velká šance je i kdykoliv během dopoledne, například Malá Pinky si na něj některé dny zajde i čtyřikrát či pětkrát. Šance, že na plošině zahlédnete veverku odpoledne, je teď v zimě takřka nulová, protože po poledni už obvykle všechny spí.
Důvodem, proč jsme s videopřenosem na Slow TV souhlasili, je propagace veverčího krmítka - doufáme, že až ho "diváci" videopřenosu uvidí v provozu, rozhodnou se někteří z nich krmítko vyrobit či koupit a pomohou jeho instalací a plněním divokým veverkám ve svém okolí. Návod na výrobu krmítka najdete na našem webu (tady), koupit si přesně takové krmítko, jaké vidíte v záběru kamery, lze jednoduše na e-shopu Zelená domácnost (tady).
Držíme palce, ať se vám podaří některou z "našich" divokých veverek zahlédnout!

Pět holčičích buráků

(11.03.2018 - 12:06)
Devětkrát z jedenácti let, co funguje naše veverčí záchranná stanice, jsme první nalezená mláďata přijali v prvním či druhém březnovém týdnu, a ten devátý případ se odehrál letos. Úplně poprvé se nám ale stalo, že by hned první přijatá mláďata byla tak maličká a k tomu jich bylo tolik. Paterčata z Mnichova Hradiště byla v den nálezu, v úterý 6. března, pouhých 6 či 7 dnů stará a jsou tedy na samé dolní hranici, kdy ještě lze (a to při velkém štěstí) veverčata udržet při životě. Mláďata se na zem dostala po útoku strak, které zobáky rozbily veverčí hnízdo v koruně vysokého stromu a shodily ho i s veverčaty na zem. Ten, kdo neviděl takhle malá veverčata na vlastní oči, ale zná je jen ze zvětšených fotografií, si neumí představit, jak jsou ve skutečnosti šestidenní veverčátka prťavá - v den nálezu vážila kolem 18 gramů a jak dokazuje jeden ze snímků, jsou velká jako burák. I proto je péče o ně extrémně náročná a nikdy nelze předem říci, zda vše skončí happy endem. První ze čtyř přiložených snímků je z dnešního ranního kojení (veverčí holčičce je na něm cca 11 dní), druhý a třetí byly focené nedlouho po příjmu a zachycují tedy cca sedmidenní veverčata, čtvrtý snímek je ze včerejška a paterčata na něm jsou desetidenní. A ještě poslední nezbytná informace - všechna mláďata ve vrhu jsou holčičky!

Krmení 11 dnů staré veverčí holčičky. Klubíčko se sedmidenními veverčaty. Všech pět váží dohromady ani ne 100 gramů. Porovnání velikosti sedmidenních veverčat. Jsou velká asi jako burák a váží kolem 18 gramů. Deset dnů stará vevečata. Váží kolem 22 gramů, jejich váhový přírůstek v tomto věku se pohybuje kolem dvou gramů denně.