PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Jak vyrobit veverčí krmítko?


Jak vyrobit krmítko pro veverky?


Speciální krmítko pro veverky je vhodné umístit v lokalitách, kde divoké veverky žijí a tím jim pomoci.

Krmítko je vyrobené ze dřeva, stříšku tvoří cca 3-4mm silné plexisklo. Plexisklo nesmí být příliš těžké, aby ho dokázala veverka hlavou nadzvednout. Nejvhodnější je stříšku k dřevěné části krmítka (tzv. bedničce) připevnit dvěma panty. Podmínkou je, aby šly panty snadno ohýbat, nesmí být zarezlé, jinak by veverka, která není žádný silák, nedokázala stříšku hlavičkou odklopit.

Průhledná stříška musí bez jakékoliv mezery doléhat na dřevěnou část krmítka a tvořit tak uzavřenou bedničku s víkem. Pokud zůstane mezi stříškou a dřevem byť jen centimetrová mezera, naučí se dovnitř prolézat myši či menší ptáci a krmítko veverce vyberou. Stříška krmítka je mírně sešikmená s přesahem, aby po ní stékala při dešti voda a nezatekla do nitra krmítka. Zásoby potravin tak zůstanou v suchu a nezplesniví.

Rozměry (viz obrázky dole) slouží pouze jako orientační vodítko k výrobě a nemusí být přesně dodrženy. Je vhodné nechat spodní prkýnko, na němž je krmítko připevněné, delší. Delší přesah před čelní stranou krmítka, odkud se stříška odklápí, umožní veverce v klidu usednout a sníst si nachystanou potravu. Na snímku je ukázka toho, jak veverka stříšku krmítka hlavičkou nadzvedává. Krmítko lze umístit na hlavní kmen stromu cca 150-180 centimetrů od země (nejlépe na závětrnou, tedy východní stranu kmene), aby bylo snadno přístupné pro doplňování potravy a občasné čištění.

Jednoduchou (a veverkami milovanou) krmící směs do krmítka si namíchejte takto - cca 2/3 krmítka zaplňte slunečnicí, přidejte trochu bílé dýně (obojí prodávají zverimexy), nahoru dejte jádra sušených lískáčů (tak jak se vyloupaná prodávají v supermarketech) a případně, máte-li, napůlené vlašské ořechy i se skořápkou (vlašák jde snadno rozpůlit zapáčením špičky nože ve spáře ve špičce ořechu). Vlašáky nedávejte do krmítka nerozpůlené, veverka by je totiž intenzivně odnášela a schovávala, zatímco půlky jen na místě konzumuje.

Veverky si rády pochutnají i na ovoci a zelenině, např. plátku mrkve, jablka, hrušky, okurky atd. Nedoporučujeme ho ale dávat přímo do krmítka v případě, že ho nemůžete každý den kontrolovat a nespotřebované ovoce odstranit. Uvnitř krmítka totiž ovoce hnije a ostatní potraviny by od něj vlhly.


Rozměry jsou uvedeny v centimetrech.
Rozměry jsou uvedeny v centimetrech.

Divoká veverka při otevírání krmítka.
Divoká veverka při otevírání krmítka.

23.jpg

24.jpg

25.jpg

Krmítko naplněné ořechy na jednom z výpustných míst.
Krmítko naplněné ořechy na jednom z výpustných míst.

27.jpg

28.jpg