PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 10 let existence od roku 2008 do konce roku 2017 prošlo 931 nalezených veveřátek z celé České republiky. Loni, v roce 2017, se k nám dostalo 107 mláďat. Letos jsme zatím přijali 5 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2017 najdete tady

Živý videopřenos z veverčího krmítka v areálu naší stanice najdete na Slow TV tady.

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

V prosinci 2012 vyšlo nové vydání naší knihy Veveřácká kronika. Podrobnosti o knize i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před třemi lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronikaNa tomto místě najdete obvykle jedenkrát týdně zprávy o aktuálním dění v naší záchranné stanici i o osudech divokých veverek žijících v okolí. Zprávy jsou seřazeny chronologicky zpětně, od nejnovějších k nejstarší. Pro snazší orientaci a hledání jsou jednotlivé roky členěny do měsíců, kliknete-li si tedy v levém sloupci u libovolného roku např. na oddíl "leden", zobrazí se vám pouze zprávy z tohoto měsíce. Datum publikace každé zprávy je uveden pod jejím názvem.
Fotografie jsou zobrazeny jen v malých náhledech, po kliknutí na jakoukoliv fotografii se otevře v plné velikosti v samostatném okně. Pokud je pod fotografií popisek, zobrazí se vám při pouhém najetí myší nad náhled fotografie.
(Chcete-li být informováni o všech nových příspěvcích na tomto webu, pošlete mail bez textu na adresu pinky@veveratka.cz a do předmětu mailu napište ´aktualizace´. Od toho okamžiku vám okamžitě po zveřejnění každé nové zprávy zde na webu Veveřátka automaticky přijde na adresu, z níž mail odešlete, upozorňující mail.)Živý přenos z našeho veverčího krmítka

(15.03.2018 - 18:49)
Už léta vám nabízíme veverčí příhody, zkušenosti, fotografie i videa. Počínaje dneškem se k nám do záchranné stanice můžete podívat i "naživo" - ve spolupráci s internetovou televizí Slow TV jsme totiž spustili živý videopřenos ze stromové krmné plošiny u nás na zahradě (najdete ho tady).
K misce s vodou, misce se zeleninou a ovocem a k veverčímu krmítku sem momentálně přicházejí čtyři divoké veverky, z nichž dvě, Malou Pinky a Bagouna, dobře znáte z našich textů, protože jde o veverky, které prošly naší záchrannou stanicí a po vypuštění před 4 lety se usídlily v okolí. (Koho dalšího můžete ve videopřenosu při troše trpělivosti a štěstí zahlédnout se dočtete přímo na odkazované stránce s videopřenosem.)
Pokud chcete být pozorovatelsky úspěšní, je největší šance zahlédnout na plošině veverku hned po rozednění, kdy se na plošině během cca hodiny obvykle postupně vystřídají všechny. Velká šance je i kdykoliv během dopoledne, například Malá Pinky si na něj některé dny zajde i čtyřikrát či pětkrát. Šance, že na plošině zahlédnete veverku odpoledne, je teď v zimě takřka nulová, protože po poledni už obvykle všechny spí.
Důvodem, proč jsme s videopřenosem na Slow TV souhlasili, je propagace veverčího krmítka - doufáme, že až ho "diváci" videopřenosu uvidí v provozu, rozhodnou se někteří z nich krmítko vyrobit či koupit a pomohou jeho instalací a plněním divokým veverkám ve svém okolí. Návod na výrobu krmítka najdete na našem webu (tady), koupit si přesně takové krmítko, jaké vidíte v záběru kamery, lze jednoduše na e-shopu Zelená domácnost (tady).
Držíme palce, ať se vám podaří některou z "našich" divokých veverek zahlédnout!

Pět holčičích buráků

(11.03.2018 - 12:06)
Devětkrát z jedenácti let, co funguje naše veverčí záchranná stanice, jsme první nalezená mláďata přijali v prvním či druhém březnovém týdnu, a ten devátý případ se odehrál letos. Úplně poprvé se nám ale stalo, že by hned první přijatá mláďata byla tak maličká a k tomu jich bylo tolik. Paterčata z Mnichova Hradiště byla v den nálezu, v úterý 6. března, pouhých 6 či 7 dnů stará a jsou tedy na samé dolní hranici, kdy ještě lze (a to při velkém štěstí) veverčata udržet při životě. Mláďata se na zem dostala po útoku strak, které zobáky rozbily veverčí hnízdo v koruně vysokého stromu a shodily ho i s veverčaty na zem. Ten, kdo neviděl takhle malá veverčata na vlastní oči, ale zná je jen ze zvětšených fotografií, si neumí představit, jak jsou ve skutečnosti šestidenní veverčátka prťavá - v den nálezu vážila kolem 18 gramů a jak dokazuje jeden ze snímků, jsou velká jako burák. I proto je péče o ně extrémně náročná a nikdy nelze předem říci, zda vše skončí happy endem. První ze čtyř přiložených snímků je z dnešního ranního kojení (veverčí holčičce je na něm cca 11 dní), druhý a třetí byly focené nedlouho po příjmu a zachycují tedy cca sedmidenní veverčata, čtvrtý snímek je ze včerejška a paterčata na něm jsou desetidenní. A ještě poslední nezbytná informace - všechna mláďata ve vrhu jsou holčičky!

Krmení 11 dnů staré veverčí holčičky. Klubíčko se sedmidenními veverčaty. Všech pět váží dohromady ani ne 100 gramů. Porovnání velikosti sedmidenních veverčat. Jsou velká asi jako burák a váží kolem 18 gramů. Deset dnů stará vevečata. Váží kolem 22 gramů, jejich váhový přírůstek v tomto věku se pohybuje kolem dvou gramů denně.

Laskavec

(25.02.2018 - 09:54)
Velkou radost nám udělala "Nadace Karla Janečka", když Kátě udělila prestižní cenu "Laskavec". Nadace k tomu natočila dojemné video (najdete ho tady), ve kterém neuvidíte jen Káťu, ale i záběry z naší záchranné stanice včetně některých veverek, které u nás trvale žijí (např. černý veveřáček, který si vezme ořech z ruky a nechá se od Káti pohladit, je dvouletý Spock). Současně v Hospodářských novinách vyšel o Kátině ocenění i záchranné stanici portrétní článek (najdete ho tady).

Únorová veverčata

(18.02.2018 - 12:05)
Pro polovinu února je typická lezavá zima s nočními teplotami hluboko pod nulou, a tak by málokoho napadlo, že v hnízdech v korunách stromů se už mohou choulit čerstvě narozená veveřátka. K páření veverek může totiž dojít už o Vánocích a obvykle se tak stává ve druhé polovině ledna. To znamená, že v těchto dnech, tedy v polovině února, většina samic v české přírodě nosí v bříšku potomky a některé se už v hnízdě dokonce starají o novorozeňata. Druhá varianta platí pro naši nejznámější odchovankyni, čtyřletou divokou veverku Malou Pinky, která ve svém oblíbeném hnízdě v dutém prostoru v bočním obložení našeho domu, přístupném malým otvorem ve vnějším plášti z prken, porodila včera. Protože těhotenství u veverek trvá 38 dní, lze snadno spočítat, že k jejímu nakrytí muselo dojít kolem 10. ledna. Porod Malá Pinky zvládla bez problémů, což usuzujeme z její výtečné kondice, kterou předvedla dnes ráno při několika návštěvách krmítka na zahradě a následném rychlém návratu k novorozencům. Na třech snímcích představujeme Malou Pinky v posledních dnech těhotenství s již výrazným bříškem, čtvrtý snímek je z lednových námluv a spolu s Malou Pinky je na něm i sameček Bagoun, otec jejích mláďat (Bagoun je též odchovanec naší záchranné stanice a do přírody jsme ho vypustili stejně jako Malou Pinky před čtyřmi lety).

Poslední stadium těhotenství Malé Pinky. Únava je už tak silná, že si občas krátce zdřímla přímo v koruně stromu na zasněžené větvi. Snímek z lednových námluv. Zatímco Malá Pinky si i při namlouvacím rituálu našla čas na krátké občerstvení, samečka Bagouna zajímalo jen jediné... 
Malá Pinky s mohutným břichem získává potřebný vápník okusem jedné z kostí, které má od nás připevněné na stromech v zahradě. Malá Pinky odpočívá dva dny před porodem ukrytá v koruně stromu pokrytého břečťanem.

Líza vs. lískový ořech - 10:0

(04.02.2018 - 12:11)
Víte, jak dlouho trvá dospělé veverce, než se dokáže skrz tvrdou skořápku prokousat k jádru lískového ořechu? Přesnou odpověď vám dá přiložené video a jeho délka (video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady).
Nutné je k němu dodat, že jde o odrůdu lískového ořechu s mimořádně silnou skořápkou, takže u jiného lískového ořechu by veverce stačil čas zhruba poloviční.
Veverka na videu se jmenuje Líza a žije u nás v záchranné veverčí stanici už téměř sedm let. V dubnu roku 2011 jsme si ji přivezli jako těžce poraněné maličké mládě z brněnské čtvrti Judrov. Lízu se nám sice podařilo udržet při životě, kvůli mnoha zdravotním komplikacím ale nebyla schopná návratu do přírody a tak u nás od té doby žije společně s dalšími handicapovanými veverkami.
A ještě rada k přehrávání videa - pro plný efekt je vhodné pustit si zvuk hodně nahlas!

NASA

(20.01.2018 - 13:08)
Opravu Hubbleova teleskopu nesvěří NASA jen tak někomu.
:-)

(A teď už vážně. Na snímku z dnešního rána je brzy už čtyřletá samička Malá Pinky, která od vypuštění do přírody v září 2014 trvale žije v okolí naší záchranné stanice a téměř denně ji vídáme.)

Horal ze Šumavy po čtvrt roce

(14.01.2018 - 13:05)
Dvěma "živými vzpomínkami" na loňskou, desátou veverčí sezónu, jsou dvě mláďata, která se k nám do stanice dostala až na podzim a v tak nízkém věku, že by již návrat do přírody před zimou nezvládla. Zimu tak tráví v rozběhové voliéře a do přírody je vypustíme až na jaře. Fotogeničtějším a roztomilejším z této dvojice je brzy už půlroční sameček, kterého jsme si v září přivezli až ze Šumavy, ze Stožce, jen kousek od německých hranic (poprvé jsme o něm psali loni 24. září ve zprávě nazvané "Horal ze Šumavy"). Klučina, který měl při převozu k nám doslova "na kahánku", zvládl všechny peripetie svého nedobrého zdravotníhu stavu na výbornou a vyrostl z něj překrásný veveřák s dobromyslnou a hravou povahou. První dva snímky zachycují jeho současnou podobu, na třetím snímku za začátku listopadu (se šiškami) je ještě v letní srsti bez štětek na uších a poslední čtvrtý snímek je z jeho kojeneckého věku.

Aktuální snímek již téměř 6 měsíců starého veveřáka ze Šumavy. Dojem mohutnosti mi přidává především zimní srst. Klučina ze Šumavy s nejoblíbenější veverčí pochoutkou - lískovým ořechem. Na snímku za začátku listopadu je veveřáček ještě v letní srsti bez štětek na uších. Snímek ze září 2017, kdy byl Šumavák ještě kojencem.

Veverčí šlofík

(31.12.2017 - 12:30)
Pro poslední příspěvek roku 2017 jsme vybrali minutové video tří šestitýdenních veverčat (video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady). Názorně ukazuje, že když veverčí kojenec po krmení usne, nevzbudí ho ani to, když mu jeho spolunocležník "chodí po hlavě". :)

Děkujeme za vaši přízeň a veškerou pomoc v roce 2017 a přejeme vám, ať se v roce 2018 vyspíte stejně dobře jako "naše" veverčata.

108 mláďat v roce 2017

(02.12.2017 - 11:25)
Jako každý rok (letos tedy už podesáté) nabízíme v jeho závěru kompletní statistiku "veverčí sezóny" v naší specializované záchranné stanici. V roce 2017 jsme přijali z celé České republiky 107 mláďat veverky obecné (a 1 mládě plcha velkého). Ze 107 veverčat bylo 50 "holek" a 57 "kluků". Pokud jde o barevnost, nejčastěji byla zastoupena rezavá (37 mláďat), černých bylo 30, hnědorezavých 22, černých s rezavým lemem kolem bříška 10, 5 mahagonových a 3 "vanilkové". Většina mláďat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů, tedy ještě slepých a s nutností několikatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka, starali jsme se ale i o 2 úplná "holátka" pouhý týden stará.
Ze 107 mláďat jsme při životě udrželi 72, u ostatních šlo o nalezence buď již v beznadějném stavu nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem. Z těchto 72 veverčat jsme 69 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody, 2 mláďata budou kvůli nízkému věku vypuštěna až na jaře a jedno zůstalo kvůli zdravotnímu handicapu trvale v lidské péči.
Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2017 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Šumavu či do Zlína.
Na 88 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože část nalezenců tvořila dvojčata, trojčata a paterčata) jsme letos najeli více než 18.000 kilometrů. Jen pro zajímavost - v dubnu, kdy jsme mláďat přijali nejvíc (29), jsme pro ně vyjížděli 24x.
Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy "Veveřácká kronika"), naše rodinná stanice by ale nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků (způsoby možné pomoci jsou zde na našem webu vypsány tady). Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme samozřejmě poděkovali soukromě, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou.
Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat.
S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi

Kolín je nejbližší město od naší záchranné stanice, veverčata se v něm ale téměř nenacházejí. Letošek byl výjimkou, jeli jsme si tam v dubnu pro dvojčata. Maličká veverčata jsou opravdu drobná a bezbranná. Veverčí holčičce, nalezené v Zichovci u Slaného, je na snímku 14 dnů. Sameček Alby s vzácnou světlou (vanilkovou) barvou srsti. Veverčata mají rozkošnický spánek na zádech v oblibě. Plší holčička, nalezená v Ústí nad Labem. Po dokrmení jsme ji dovezli zpět přímo na místo nálezu do tamní plší kolonie.

Plší gurmánka

(19.11.2017 - 12:07)
Pravidelní čtenáři našeho webu (i facebookové stránky) vědí, že kromě stovek veverčat se k nám občas dostane i mládě některého ze čtyř druhů plchů, žijících na území ČR. Letos to byla maličká, ještě slepá plší holčička (plch velký, latinsky Glis glis), nalezená v Ústí nad Labem, u nás dokrmená a posléze vypuštěná zpět na místě nálezu do tamní plší kolonie. Snímky plšičky z dětství, kdy vážila 27 gramů, jsme sem vkládali na začátku září a dnes nabízíme video, na kterém je již odrostlá. Minutová nahrávka zachycuje plší holčičku pochutnávající si na piškotu.
Video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady.


Celkem zpráv: 706
              |    starší >>