Na tomto místě najdete obvykle jedenkrát za 2 týdny zprávy o aktuálním dění v naší záchranné stanici i o osudech divokých veverek žijících v okolí. Zprávy jsou seřazeny chronologicky zpětně, od nejnovějších k nejstarší. Pro snazší orientaci a hledání jsou jednotlivé roky členěny do měsíců, kliknete-li si tedy v levém sloupci u libovolného roku např. na oddíl "leden", zobrazí se vám pouze zprávy z tohoto měsíce. Datum publikace každé zprávy je uveden pod jejím názvem.
Fotografie jsou zobrazeny jen v malých náhledech, po kliknutí na jakoukoliv fotografii se otevře v plné velikosti v samostatném okně. Pokud je pod fotografií popisek, zobrazí se vám při pouhém najetí myší nad náhled fotografie.
Mýtus o agresivní černé veverce
(01.09.2024 - 12:03)
Často se u nálezců veverčat setkáváme s mylným přesvědčením, že v České republice žije kromě "domácí" veverky obecné (Sciurus vulgaris) i jakási "agresivní americká veverka", rozpoznatelná podle černé barvy srsti. Nic ale není vzdálenějšího pravdě - problém s invazivní veverkou popelavou (Sciurus carolinensis), přirozeně žijící v USA a Kanadě, která po umělém vysazení v parcích decimuje původní populaci veverky obecné, se totiž týká jen Velké Británie a nikoliv kontinentální Evropy (a natožpak Evropy střední). Nejen v lesích České republiky, ale v celé Evropě od Skandinávie až po Balkán, se v přírodě setkáte jen s jediným druhem veverky, s veverkou obecnou...
K šíření mystifikace o "amerických veverkách" samozřejmě přispívá i variabilita srsti veverky obecné - ta se totiž rodí v široké barevné škále od světle rezavé přes hnědou až k černé, což u laika může vyvolat dojem, že jde o různé veverčí druhy (barevnou pestrost veverky obecné dokazují i přiložené snímky veverčat prošlých naší záchrannou stanicí). Pokud se tedy setkáte v přírodě či v parku s černou veverkou, zaslouží si od vás stejné sympatie (či případnou pomoc) jako "zrzečka" - liší se od sebe opravdu jen barvou kožíšku, stejně jako lidé mívají různou barvu i odstín vlasů...
Veverčí holátka z Plumlova
(21.07.2024 - 11:41)
O tom, zda ztracené veverče přežije, rozhodují hned na počátku dva úplně náhodné faktory. Prvním je místo, kde veverče z hnízda vypadne - stane-li se tak v městském parku, na zahradě či v chatové oblasti, je šance na to, že si mláděte někdo všimne, vysoká, zatímco třeba v lese naopak téměř nulová. Druhým neovlivnitelným faktorem je chování nálezce veverčete, který by sice (i ze zákona) měl okamžitě kontaktovat záchrannou stanici, realita je ale od správného postupu bohužel leckdy na hony vzdálená.
Dokladem výše napsaného je osud našich dalších letošních přijatých "holátek", při nálezu cca 7 dní starých veverčat, která jsme si před necelými třemi týdny (ve středu 3. července) dovezli z Plumlova na Moravě. Hnízdo se čtyřmi ještě neosrstěnými veverčaty shodil ze stromu vítr při silné noční bouřce a protože se tak stalo v parčíku u kostela, mělo slušnou šanci na objevení. Hnízdo sice opravdu někdo neznámý našel, nechal ho ale i s veverčaty na zemi a jen ho různě nesmyslně přemisťoval po parku, dokud ho po dalších dvou dnech neobjevily děti a nepředaly ho rozumným lidem, kteří na internetu našli kontakt na nás.
Dva dny bez kojení jsou ale u miniaturních dvacetigramových "holátek" (menších než ženský malíček), která by veverčí matka za tu dobu nejméně desetkrát kojila, fatálně dlouhá doba, nemluvě o tom, že ještě nemají narostlou srst, takže sama v hnízdě bez hřející matky nedokáží udržet tělesnou teplotu a začnou jim z chladu kolabovat vnitřní orgány. Ve chvíli, kdy se veverčata konečně dostala "k lidem", tak byla na pokraji smrti hladem a kompletně prochladlá.
První z "holátek" proto přes veškerou snahu bohužel zemřelo nedlouho po převozu k nám, druhé následující noc a je svým způsobem zázrak, že se dvě další podařilo udržet živá. Dnes, po 19 dnech, už veverčata (klučina a holčička) váží 53 a 54 gramů a byť jsou obě ve stabilizovaném stavu, zdaleka ještě nemají vyhráno. Držte jim palce!
Pelestrovský masakr
(09.06.2024 - 11:39)
Ti, kdo naše občasné "veverčí zpravodajství" čtou už delší dobu, dobře vědí, že malým veverčatům hrozí nebezpečí v hnízdě nejen od koček či kun, ale i od dalšího méně známého veverčího predátora, jímž jsou straky. Tento nenápadný pták je totiž masožravý a když objeví veverčí hnízdo, v němž spí mláďata sama bez matky, dokáže ho buď rozhrabat či úplně zničit. Veverčata pak straka silným zobákem přímo v hnízdě či následně na zemi pozabíjí či přinejmenším ošklivě poraní.
Pro (tehdy ještě slepá) 3 týdny stará veverčí paterčata napadená v hnízdě strakou jsme si jeli naposledy před týdnem a jako vždy v případě stračího útoku se pro popis následků dobře hodí termín masakr. Jedno z mláďat zemřelo nedlouho po nálezu a druhé jsme sice přebírali ještě živé, ale s masivním krvácením z několika hlubokých klovanců, takže zemřelo několik desítek minut po převozu k nám. Zbylá tři veverčata - dvě holky a kluk - též měla klovance po celém těle, naštěstí ale ne tak fatální jako jejich dva sourozenci.
Aby smůly nebylo dost, bylo hnízdo vysoko v koruně stromu, a tak každé ze tří přeživších mláďat mělo po pádu zlomenou končetinu a nejhůře pád odnesla černá holčička, která si přerazila obě zadní nohy. Byť zatím léčba pokračuje dobře, nelze ani dnes, tedy po týdnu od nálezu, odhadnout, jak veverčata nakonec dopadnou a pokud přežijí, zda je "dostaneme" do takové kondice, aby se mohla vrátit do přírody.
Prcci ale měli každopádně obrovské štěstí v neštěstí. Ze stromu po stračím útoku nepopadala v blízkosti lidí (například na zahradě či v parku), ale ve velkém lese (několik kilometrů od Havlíčkova Brodu) a navíc nikoliv u cesty. Šance, že je uprostřed lesa na zemi někdo objeví, tak byla mizivá, naštěstí si ale rodina nálezců naplánovala nedělní dopolední výlet k nedaleké Pelestrovské studánce a zmasakrovaných veverčat v lesním podrostu si doslova zázračně všimla...
Z tajů veverčího jídelníčku
(12.05.2024 - 11:57)
Náš oblíbený bonmot, který říkáme všem nálezcům veverčat i občasným návštěvám, zní, že cokoliv si lidé myslí o veverkách a jejich způsobu života, je obvykle úplně špatně. :) Platí to v plné míře i pro veverčí jídelníček. Věděli jste například, že jednou z nejmilovanějších veverčích pochoutek jsou semínka javoru babyka (lat. Acer campestre)? Uvnitř každé javorové nažky je jediné droboučké semínko o velikosti cca milimetru, takže veverky "sklízí" nažky doslova po desítkách a prázdné je shazují z koruny stromu dolů na zem.
Důležitou součástí veverčího jídelníčku jsou též šišky. Málokdo ale ví, že veverku z celé šišky zajímají jen miniaturní semínka, ukrytá ve špičce každé z mnoha šupin, takže 99 % "hmoty" šišky skončí po veverčím hodování pod stromem jako odpad. I proto veverky vyhledávají především šišky nedozrálé, ještě zelené, jejichž semínka jsou nejchutnější a nabitá energií. A protože šišky na různých druzích jehličnanů dozrávají postupně, projevují veverky zájem o jednotlivé stromy v různých ročních obdobích - na konci května "sklízejí" šišky z modřínů, na konci června se přesouvají k borovicím a nejpozději, až na přelomu července a srpna, přijdou na řadu šišky smrkové.
V naší knize ´Veveřácká kronika´ je zaznamenán i náš dávný "výzkum" týkající se množství šišek, jaké je veverka schopná denně zkonzumovat. Posbíráním šiškových vřeten pod mohutným modřínem jsme tehdy zjistili, že hrdinka knihy, divoká veverka Pinky, dokázala za jediný den očesat a zbavit semínek neuvěřitelných 145 šišek!
Kluci z popelnice
(14.04.2024 - 11:43)
Takzvaných "holátek", tedy jen několik dní starých miniaturních růžových veverčátek bez srsti o velikosti buráku a váhy kolem 15 gramů (fotografie bohužel nedávají skutečnou představu o titěrnosti "holátek", která jsou menší než ženský malíček a srovnatelná s burákem), jsme v předchozích letech nejen udrželi při životě, ale "vypiplali" a nakonec i vypustili do přírody už více než 100.
Začátek naší letošní sezóny je na ně mimořádně bohatý - prvních 9 postupně přijatých veverčat totiž byla jen "holátka". Ta na přiložených snímcích, která se narodila kousek od Máchova jezera, měla obzvlášť pohnutý osud. Najatí řemeslníci čistili fasádu bytovky od nečistot a pod střechou našli veverčí hnízdo. Nález hnízda nikomu neohlásili a naložili s ním tím nejbezohlednějším představitelným způsobem - i s živými veverčaty uvnitř ho hodili do popelnice. "Holátka" ale měla štěstí v neštěstí, protože v popelnici je našel jeden z obyvatelů bytovky a kontaktoval nás.
Tři veverčí kluci jsou u nás od minulého víkendu a v den nálezu jim bylo 7 dní. Sice strávili nějaký čas v popelnici, ale naštěstí uvnitř nepoškozeného hnízda, takže neprochladli, což by pro ně bylo fatální. Po týdnu u nás už váží dvojnásobek a začínají se osrsťovat, takže z původní podoby růžových "myšátek" se začínají měnit v typické veverky.
Péče o ně byla (a stále ještě je) jako u všech "holátek" extrémně složitá a sebemenší opomenutí by pro ně mělo fatální dopad. Týdenní "holátko" je nutné kojit (a současně ručně "čůrat") každé 3 hodiny, a to "nonstop", tedy včetně noci (a pokud jsou při přijetí ve špatném stavu, kojí se ne po 3, ale po 2 hodinách). Až po dosažení cca 14 dnů věku odpadá nutnost nočního kojení a ve 3 týdnech se kojící režim změní na každé 4 hodiny (tedy 5x denně, v 8, 12, 16, 20 a 24 hodin), v němž veverče setrvá až do odstavení, tedy do 8 týdnů (2 měsíců) věku. Pokud si výše napsané spočítáte, zjistíte, že jedno veverčí "holátko", které se k nám dostane ve věku 7 dnů, postupně během následujících 7 týdnů absolvuje téměř 300 jednotlivých kojení...
Co do počtu kojení, další nutné péče a stráveného času tak "holátka" mnohonásobně překonávají starší veverčí mláďata, z nichž drtivá většina se do záchranných stanic dostává mnohem starší, ve věku 5-6 týdnů (to se již veverčata dokáží pohybovat a jsou vizuálně "zmenšeninou" dospělé veverky). Bez jakéhokoliv přehánění je totiž vypiplání jediného "holátka" pro Katku stejně časově i jinak náročné jako odchov deseti šestitýdenních mláďat, což v posledních letech, kdy se právě na záchranu "holátek" z celé republiky specializujeme, výrazně "zkresluje" naše statistiky počtu přijatých veverčat. Vždyť jen letošních dosud 9 přijatých "holátek" je ekvivalentem péče o cca 90 šestitýdenních veverčat...
První veverčata v roce 2024 aneb moravský masakr
(01.04.2024 - 11:53)
Mníšek pod Brdy, Budeč u Moravských Budějovic, Stříbrná Skalice, Větrovany u Olomouce, Ústí nad Labem, Nový Bor... To není náhodný výběr měst či vesnic z Čech a Moravy, ale "položky" z početného seznamu míst, kam jsme si v předchozích letech jeli (někdy v únoru, jindy v březnu) pro úplně první nalezené veverče.
Letos tento pomyslný "souboj" o prvního veverčího nalezence vyhrála Morava, a stalo se tak úplně nejpozději za 17 let, co naše stanice existuje - až v neděli 24. března. A bohužel, nebyl to jen příjem ze všech nejpozdější, ale i nejsmutnější...
Začal už o čtyři dny dříve, kdy se v parku v Napajedlech v silném větru na zem z vysokého stromu zřítilo veverčí hnízdo se třemi desetidenními, ještě neosrstěnými veverčaty. Jejich nálezce zavolal do jedné ze záchranných stanic působících na východě republiky (po našich letitých zkušenostech víme, že její jmenování by stejně ničemu nepomohlo a z více důvodů na toto téma ani nebudeme odpovídat u případných dotazů v diskuzi) a dostalo se mu zcela nesmyslných (a vzhledem k věku veverčat doslova likvidačních) rad.
Místo, aby se nálezce dozvěděl, že veverčata, tedy v ČR zákonem chráněná zvířata, musí okamžitě odevzdat do záchranné stanice, řekli mu, aby je zkusil odchovat sám a kojil je sušeným mlékem. Důsledek této "odborné rady" byl samozřejmě tragický - po třech dnech první z veverčat zemřelo, což jejich zoufalého nálezce, kterému na nich záleželo a svědomitě se je snažil kojit, přimělo k tomu, aby znovu "zagooglil" a tentokrát našel kontakt na nás. Vysvětlili jsme mu, co má do našeho příjezdu s veverčaty akutně udělat ("první pomoc") a co nejrychleji jsme vyjeli na Moravu.
Dvě zbylá veverčata byla při předání v zoufalém stavu. Byla nejen silně podvyživená a přiotrávená nevhodným krmením, ale též trpící několikadenní stoupající bolestí z močových měchýřů k prasknutí naplněných močí. Nálezci totiž při jeho prvním telefonátu před čtyřmi dny neřekli to nejdůležitější, že dokud jsou veverčata ještě slepá (očička se jim "rozlepují" až ve čtyřech týdnech věku), nedokáží se sama vyčůrat - moč z nich matka dostává olizováním genitálií a stará-li se o ně člověk, musí je po každém nakrmení vyčůrat "ručně" (nikoliv masáží bříška, ale pomocí speciálního grifu). Podstatně hůře z dvojice kluk/holčička na tom byl ten první, který měl močový měchýř tak plný, že jeho bříško bylo až morbidně nafouklé.
I za normálních okolností je péče o takto malá veverčata nesmírně složitá a u těchto dvou vše ještě zkomplikoval jejich zdravotní stav. Obě byla těžce podvyživená (doslova "kost a kůže"), obě měla aspirační pneumonii (vznikne například vdechnutím byť i jen kapičky potravy při kojení) a obě byla na hraně kolapsu. Kdyby nálezce zavolal jen o několik hodin později, bylo by už pro oba kojence pozdě a pravděpodobně by nepřežili už převoz k nám.
Obě veverčata tedy dostala podkožní infuzi, nasadili jsme antibiotika a další podpůrné prostředky a snažili se jejich stav stabilizovat. U chlapečka už ale přes veškerou snahu bylo pozdě a o den později zemřel. Z původní trojice sourozenců tak zůstala naživu jen holčička a ta žije i dnes, tedy po týdnu od popisovaných událostí. Veverčata naštěstí při správné péči a léčbě regenerují rychle, a tak je na tom nyní už výrazně lépe, i když definitivně "vyhráno" ještě nemá.
Psychicky ji pomohlo i to, že po smrti druhého z bratrů zůstala sama jen jediný den. Z Pardubic jsme si totiž dovezli jen o trochu starší veverčí holčičku, k níž se od té doby ve spánku spokojeně tulí a v dalších dnech jsme přijali další trojici týden starých veverčích holátek, tentokrát z Jilemnice. Držte jim palce!
Veverčí pel-mel
(18.02.2024 - 12:02)
Naše pravidelné "veverčí zpravodajství" bude dnes mít netradiční podobu několika krátkých upozornění:
- I když si většina populace myslí, že veverky se páří a rodí na jaře, ve skutečnosti mohou ty "nejrychlejší" veverčí matky porodit už na konci ledna. Dnes, v polovině února, už tedy v mnoha veverčích hnízdech po celé republice leží, přitulená či přisátá k matce, několikagramová a neosrstěná veverčí holátka. Myslete na to například tehdy, když se na zahradě chystáte pokácet nějaký strom!
- Od února proto nastává doba, kdy veverky nejvíc ocení lidskou pomoc. Těhotným, a zejména kojícím veverčím matkám, může naplněné veverčí krmítko a miska s vodou (kdekoli na zahradě na zemi pod stromem či na místě, kde se veverky pohybují) leckdy zachránit život, stejně jako veverčatům, která jsou na matku zcela odkázána. Chcete-li veverkám pomoci, krmte až do léta (a nic nezkazíte tím, když budete krmit celý rok), protože hned po prvních vrzích se budou rodit od května i vrhy druhé. Speciální krmítko pro veverky lze umístit kdekoliv, kde veverky žijí - na strom v zahradě, v parku či v lese. Nepotřebujete k tomu ani žebřík, protože krmítko se připevňuje cca 150 cm od země, aby do něj šla snadno doplňovat potrava. Návod na výrobu krmítka i seznam toho, jak a čím ho plnit, najdete na našem webu (
tady), veveří krmítka (konstruovaná podle našich rad) lze ale koupit i na e-shopu Zelená domácnost (
tady).
- Často se u nálezců veverčat i u těch, kdo se k nám do záchranné stanice přijíždějí podívat, setkáváme s mylným přesvědčením, že v České republice žije kromě "domácí" veverky obecné (Sciurus vulgaris) i jakási "agresivní americká veverka", rozpoznatelná podle černé barvy srsti. Problém s veverkou popelavou (Sciurus carolinensis), žijící v USA a Kanadě, která po umělém vysazení v parcích skutečně decimuje původní populaci veverky obecné, se ale ve skutečnosti týká Velké Británie a nikoliv kontinentální Evropy (v Británii se za 100 let od jejich umělého vypuštění stala z USA dovezená veverka popelavá veverkou dominantní a původní veverka obecná tam dožívá už jen v několika lokalitách). K šíření omylu o "amerických veverkách" kromě médií přispívá i barevná variabilita srsti veverky obecné - ta se totiž vyskytuje v široké barevné škále od světle rezavé přes hnědou až k černé, což u laika může vyvolat dojem, že jde o různé veverčí druhy. Pokud se tedy setkáte v přírodě či v parku s černou veverkou, zaslouží si od vás stejné sympatie (či případnou pomoc) jako "zrzečka" - liší se od sebe opravdu jen barvou kožíšku, stejně jako mají Češi různou barvou vlasů...
- A ještě jeden běžný "veverčí" omyl. Snad na všech obrázcích v dětských knížkách bývají veverky kresleny s dlouhými "štětkami" na uších. Tato nádherná a efektní ozdoba ale ve skutečnosti veverkám narůstá vždy jen na několik měsíců v roce, společně s hustou zimní srsti, zatímco od jara až do podzimu jsou veverčí uši úplně holé. Délka "štětek" navíc není nijak univerzálně daná a liší se veverka od veverky klidně i o několik centimetrů.
Pan Spock (2015-2024)
(21.01.2024 - 11:38)
Náš letošní veverčí rok začal smutně - před dvěma týdny zemřel jeden z našich nejmilejších chovanců, veverčí kluk Spock, který u nás natrvalo zůstal kvůli poškození mozku. Během let, kdy u nás žil, jsme ho zde představili v několika videích, která jsme pojmenovali ´Pan Spock´, ´Jogín Spock´ či ´Vzpěrač Spock´, což se značnou mírou ironie vystihovalo jeho unikátní povahu i zcela nekoordinované pohyby, které ve voliéře občas předváděl.
Už mnohokrát jsme se setkali s veverčaty, která si celoživotní retardaci způsobila úderem do hlavy při pádu z výšky (z hnízda v koruně stromu). Sameček Spock ale byl jedinou veverkou, u níž se domníváme, že se s poškozeným mozkem narodil. Dostal se k nám před osmi a půl lety, v létě roku 2015, jako třítýdenní mládě společně se zdravým sourozencem a již tehdy byl o téměř polovinu menší než on. Jeho krmení bylo náročné kvůli neustávajícímu třasu hlavy a viditelné pohybové problémy mu zůstaly dodnes.
Jeho postižení se projevovalo už na první pohled tím, že když si sedl, neudržel rovnováhu. Zejména když se "zabral" do jídla, následoval za chvíli nejprve záklon a poté na první pohled hrůzostrašný pád. Takových pádů za svůj život Spock absolvoval bezpočet, při žádném z nich si ale nikdy neublížil a před třemi lety dokonce nejen přežil, ale bez větších následků překonal i mrtvici. Po ní déle než rok žil nikoliv ve venkovní voliéře, ale uvnitř našeho domu, pak jsme ho při pěkném počasí vždy na několik hodin přenášeli do venkovní voliéry a protože se jeho stav zlepšoval, dožil celý poslední rok života opět ve venkovní voliéře.
Kromě totální nekoordinace vynikal Spock i úžasně milou povahou. Byl zcela nekonfliktní, přátelský, důvěřivý a často se nechal pohladit či "pochovat", což je u jiných dospělých hendikepovaných veverek, které u nás žijí, nepředstavitelné.
Vzhledem k jeho handicapu jsme si v jeho dětství mysleli, že bude žít jen pár týdnů, nanejvýš měsíců. I se svým těžkým postižením se ale Spock nakonec dožil osmi a půl roku, tedy věku, kterého se nedožije ani většina zdravých veverek. Spock byl výjimečný a měli jsme ho rádi.
Kratičké starší video s "hlazením Spocka" si na našem "veverčím" kanálu na YouTube můžete spustit
tady).
53 veverčat v roce 2023
(10.12.2023 - 11:39)
Jako každý rok (letos tedy už pošestnácté) nabízíme v jeho závěru kompletní statistiku "veverčí sezóny" v naší rodinné specializované záchranné stanici.
V roce 2023 jsme si přivezli z celé České republiky 53 mláďat veverky obecné (za 16 let naší existence jich bylo už 1.363). Za normálních okolností by přijatých veverčat pravděpodobně bylo o několik více (loni, v roce 2022, jsme se postarali o 60 veverčat), letos nás ale poprvé "dohnal" věk a únava. Druhou polovinu letošní veverčí sezóny tak bohužel výrazně poznamenal Katčin zdravotní stav, kdy s kombinací vysokých horeček a totálního vyčerpání skončila na několik dní v nemocnici a dalších několik týdnů byla výrazně oslabená (dnes už je naštěstí v pořádku).
Většina z 53 přijatých veverčat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů či mladších, tedy ještě slepých a s nutností mnohatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka. Jako každý rok i letos jsme odchovali i několik úplných holátek, u nichž je péče nejsložitější a předpokládá letitou zkušenost (jen pro představu: jedno jediné holátko až do odstavení postupně absolvuje více než 300 kojení).
Z 53 mláďat jsme při životě udrželi 43, u ostatních šlo o nalezence buď v beznadějném stavu nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem. Z nich jsme 42 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody a 1 mládě u nás zůstalo natrvalo, protože by návrat do přírody nezvládlo. Kromě něj se momentálně staráme o dalších 6 dospělých veverek, které v předchozích letech kvůli zdravotnímu handicapu zůstaly natrvalo v naší péči.
Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2023 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Brněnsko a do Jeseníků. Na 43 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože mezi nalezenci byla i dvojčata a čtyřčata) jsme letos najeli více než 10.000 kilometrů.
Letošní kuriozitou byla péče o dvě exotické veverky Prévostovy, jejichž matka zemřela 5 dní po porodu a převezli jsme je k nám v kritickém stavu. Odchov dvou holátek (14 a 18 gramů) byl výrazně komplikovanější a náročnější než u veverek obecných, přes několik krizových komplikací se ale nakonec podařil a obě samičky nejen přežily, ale vyrostly z nich nádherné veverčí "slečny". Trojbarevná veverka Prévostova je považována za nejkrásnější veverku na světě, což rádi potvrzujeme (viz jeden z přiložených snímků).
Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy ´Veveřácká kronika´), naše rodinná stanice by ale nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků. Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme poděkovali soukromě, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou. Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat!
S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi
Veverčí podzim
(05.11.2023 - 09:59)
Víte, v kterém ročním období jsou divoké veverky nejšťastnější? Právě teď, tedy na podzim. Důvodů je víc, a tady jsou ty hlavní.
Samice se na podzim poprvé po dlouhých prvních devíti měsících roku konečně mohou věnovat jen samy sobě. Od ledna do září jsou totiž buď těhotné nebo pečují o mláďata ze dvou (a někdy dokonce i tří) vrhů za sebou. Péče o potomky je náročná (obzvlášť u druhých vrhů, kdy už jsou samice oslabené z prvního porodu i kojení) a pro organismus veverčích matek vyčerpávající, a podzim je jediným ročním obdobím, kdy si mohou odpočinout a nabrat síly.
Samci se sice o mláďata starat nemusí (veverky jsou teritoriální, takže samec se svými potomky vůbec nepřijde do kontaktu), od ledna až do léta jsou ale plně zaneprázdněni rituály spojenými s pářením. Neúnavně pročesávají krajinu a hledají samice svolné k nakrytí a k tomu se často dostávají do konfliktů i soubojů s jinými samci, kteří se snaží o totéž.
Podzim, tedy tři měsíce od poloviny září do konce roku, je tak pro veverky jediným šťastným a harmonickým obdobím klidu a regenerace. Přispívá k tomu i fakt, že jde o jediné období roku, kdy jim příroda skýtá nadbytek jídla. Dozrávají lískové i vlašské ořechy (veverky je milují), rostou houby, lesy jsou plné šišek, javorových semen i bukvic a další přirozené veverčí potravy. Po obobí letních veder a sucha je v přírodě i dostatek vody, kterou veverky několikrát denně potřebují k zapíjení.
Ideální je pro ně i podzimní počasí. Veverky jsou na podzim již přelínané na zimní srst, která je huňatější a teplejší a protože s ní veverky bez problémů zvládají i silné zimní mrazy, jsou pro ně podzimní teploty doslova relaxační. A svítí-li některý den podzimní sluníčko, veverkám slastně se vyhřívajícím na osluněné větvi v koruně stromu už nic nechybí ke štěstí....
Potkáte-li proto na podzim veverku, přejte jí její tříměsíční štěstí. Už na přelomu roku totiž může dojít k prvním pářením a v lednu se pozvolna rozběhne další koloběh soubojů o samice, námluv, těhotenství, porodů, kojení a náročné péče o veverčata...