PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.czPINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 13 let existence od roku 2008 do konce roku 2020 prošlo 1.177 nalezených veveřátek z celé České republiky. Letos, v roce 2020, jsme přijali 83 veverčat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2020 najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.
Veveřácká kronika


Zpráva83 veverčat v roce 2020

(22.11.2020 - 11:20)
Jako každý rok (letos tedy už potřinácté) nabízíme v jeho závěru kompletní statistiku "veverčí sezóny" v naší specializované záchranné stanici. V roce 2020 jsme si přivezli z celé České republiky 83 mláďat veverky obecné (za 13 let naší existence jich bylo už 1.177) a 3 mláďata plcha velkého.
Z 83 veverčat bylo 44 "holek" a 39 "kluků". Pokud jde o barevnost srsti, nejčastěji byla zastoupena černá (37 mláďat), rezavých bylo 18, hnědorezavých 11, černých s rezavým lemem kolem bříška 10, mahagonové byly 4 a hnědé 3. Drtivá většina mláďat se k nám dostala ve věku kolem 4 týdnů, tedy ještě slepých a s nutností několikatýdenního dokrmování speciální náhražkou mateřského mléka (právě na takto malá veverčata z celé ČR se cíleně zaměřujeme, protože úspěšná péče o ně je nejsložitější a předpokládá letitou zkušenost).
Rok 2020 byl oproti jiným abnormální v tom, že jsme přijali výjimečný počet úplných "holátek" bez srsti, tedy mláďat ve věku kolem jednoho týdne, vážících 10-20 gramů a velikostí srovnatelných s burákem. Obvykle se k nám rok co rok dostane kolem 3-5 "holátek", letos jsme jich ale přijali neuvěřitelných 22. Péče o "holátka" je extrémně náročná (jen pro ilustraci: do odstavení absolvuje každé z nich během 7 týdnů více než 300 kojení), proto byl pro Katku letošek obzvlášť vyčerpávající.
Z 83 mláďat jsme při životě udrželi 64, u ostatních šlo o nalezence buď již v beznadějném stavu nebo s těžkými zraněními či postiženími neslučitelnými se životem. Z těchto 64 veverčat jsme 59 vrátili na speciálně vybudovaných výpustných místech do přírody, 2 mláďata "z podzimu" budou kvůli nízkému věku vypuštěna až na jaře a 3 veverky kvůli zdravotnímu handicapu zůstanou v naší péči natrvalo (a přidají se k dalším handicapovaným veverkám, o něž se staráme z předchozích let).
Drtivou většinu nalezených mláďat jsme si od nálezců sami dovezli. V roce 2020 jsme vyjeli do většiny krajů ČR, přičemž ty nejvzdálenější výjezdy (sídlíme u Kolína ve středních Čechách) vedly až na Moravu (Zlín, Hodonín aj.), na Šumavu, do Krkonoš či Jizerských hor.
Na 69 jízdách pro mláďata (výjezdů je méně než přijatých mláďat, protože mezi nalezenci byla i dvojčata, trojčata, čtyřčata a šesterčata) jsme letos najeli více než 17.000 kilometrů.
Peníze na pokrytí chodu záchranné stanice sháníme co nejvíce vlastním přičiněním (například prodejem naší knihy ´Veveřácká kronika´), naše rodinná stanice by ale nemohla fungovat bez sponzorské pomoci našich fanoušků (způsoby možné pomoci jsou na našem webu vypsány tady). Všem, kdo nám letos jakkoliv pomohli, a jejichž identitu jsme znali, jsme poděkovali soukromě, všem anonymním sponzorům děkujeme alespoň touto cestou.
Jen díky vám můžeme v takovém rozsahu veverkám pomáhat.
S veverčím pozdravem
Katka a Petr Soukupovi

Na snímku je ´hromádka´ 15 veverčat ve věku od dvou do šesti týdnů. Stejně velkých ´hromádek´ prošlo letos naší záchrannou stanicí 6, přijali jsme totiž 83 veverčat. Typické veverčí poranění - potlučený čumáček po pádu z výšky na zem. Šesterčata, která jsme si v červnu přivezli z Jižních Čech (z Jilemu u Jindřichova Hradce). Byla pouhé 3 dny stará. Čtyři týdny staré veverče, pro které jsme si byli až ve Zlíně.