PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.cz



PINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.








Veveřácká kronika




Pět holčičích buráků

(11.03.2018 - 12:06)
Devětkrát z jedenácti let, co funguje naše veverčí záchranná stanice, jsme první nalezená mláďata přijali v prvním či druhém březnovém týdnu, a ten devátý případ se odehrál letos. Úplně poprvé se nám ale stalo, že by hned první přijatá mláďata byla tak maličká a k tomu jich bylo tolik. Paterčata z Mnichova Hradiště byla v den nálezu, v úterý 6. března, pouhých 6 či 7 dnů stará a jsou tedy na samé dolní hranici, kdy ještě lze (a to při velkém štěstí) veverčata udržet při životě. Mláďata se na zem dostala po útoku strak, které zobáky rozbily veverčí hnízdo v koruně vysokého stromu a shodily ho i s veverčaty na zem. Ten, kdo neviděl takhle malá veverčata na vlastní oči, ale zná je jen ze zvětšených fotografií, si neumí představit, jak jsou ve skutečnosti šestidenní veverčátka prťavá - v den nálezu vážila kolem 18 gramů a jak dokazuje jeden ze snímků, jsou velká jako burák. I proto je péče o ně extrémně náročná a nikdy nelze předem říci, zda vše skončí happy endem. První ze čtyř přiložených snímků je z dnešního ranního kojení (veverčí holčičce je na něm cca 11 dní), druhý a třetí byly focené nedlouho po příjmu a zachycují tedy cca sedmidenní veverčata, čtvrtý snímek je ze včerejška a paterčata na něm jsou desetidenní. A ještě poslední nezbytná informace - všechna mláďata ve vrhu jsou holčičky!

Krmení 11 dnů staré veverčí holčičky. Klubíčko se sedmidenními veverčaty. Všech pět váží dohromady ani ne 100 gramů. Porovnání velikosti sedmidenních veverčat. Jsou velká asi jako burák a váží kolem 18 gramů. Deset dnů stará vevečata. Váží kolem 22 gramů, jejich váhový přírůstek v tomto věku se pohybuje kolem dvou gramů denně.

Laskavec

(25.02.2018 - 09:54)
Velkou radost nám udělala "Nadace Karla Janečka", když Kátě udělila prestižní cenu "Laskavec". Nadace k tomu natočila dojemné video (najdete ho tady), ve kterém neuvidíte jen Káťu, ale i záběry z naší záchranné stanice včetně některých veverek, které u nás trvale žijí (např. černý veveřáček, který si vezme ořech z ruky a nechá se od Káti pohladit, je dvouletý Spock). Současně v Hospodářských novinách vyšel o Kátině ocenění i záchranné stanici portrétní článek (najdete ho tady).

Únorová veverčata

(18.02.2018 - 12:05)
Pro polovinu února je typická lezavá zima s nočními teplotami hluboko pod nulou, a tak by málokoho napadlo, že v hnízdech v korunách stromů se už mohou choulit čerstvě narozená veveřátka. K páření veverek může totiž dojít už o Vánocích a obvykle se tak stává ve druhé polovině ledna. To znamená, že v těchto dnech, tedy v polovině února, většina samic v české přírodě nosí v bříšku potomky a některé se už v hnízdě dokonce starají o novorozeňata. Druhá varianta platí pro naši nejznámější odchovankyni, čtyřletou divokou veverku Malou Pinky, která ve svém oblíbeném hnízdě v dutém prostoru v bočním obložení našeho domu, přístupném malým otvorem ve vnějším plášti z prken, porodila včera. Protože těhotenství u veverek trvá 38 dní, lze snadno spočítat, že k jejímu nakrytí muselo dojít kolem 10. ledna. Porod Malá Pinky zvládla bez problémů, což usuzujeme z její výtečné kondice, kterou předvedla dnes ráno při několika návštěvách krmítka na zahradě a následném rychlém návratu k novorozencům. Na třech snímcích představujeme Malou Pinky v posledních dnech těhotenství s již výrazným bříškem, čtvrtý snímek je z lednových námluv a spolu s Malou Pinky je na něm i sameček Bagoun, otec jejích mláďat (Bagoun je též odchovanec naší záchranné stanice a do přírody jsme ho vypustili stejně jako Malou Pinky před čtyřmi lety).

Poslední stadium těhotenství Malé Pinky. Únava je už tak silná, že si občas krátce zdřímla přímo v koruně stromu na zasněžené větvi. Snímek z lednových námluv. Zatímco Malá Pinky si i při namlouvacím rituálu našla čas na krátké občerstvení, samečka Bagouna zajímalo jen jediné... 
Malá Pinky s mohutným břichem získává potřebný vápník okusem jedné z kostí, které má od nás připevněné na stromech v zahradě. Malá Pinky odpočívá dva dny před porodem ukrytá v koruně stromu pokrytého břečťanem.

Líza vs. lískový ořech - 10:0

(04.02.2018 - 12:11)
Víte, jak dlouho trvá dospělé veverce, než se dokáže skrz tvrdou skořápku prokousat k jádru lískového ořechu? Přesnou odpověď vám dá přiložené video a jeho délka (video uložené na našem "veverčím" kanálu na YouTube si spustíte tady).
Nutné je k němu dodat, že jde o odrůdu lískového ořechu s mimořádně silnou skořápkou, takže u jiného lískového ořechu by veverce stačil čas zhruba poloviční.
Veverka na videu se jmenuje Líza a žije u nás v záchranné veverčí stanici už téměř sedm let. V dubnu roku 2011 jsme si ji přivezli jako těžce poraněné maličké mládě z brněnské čtvrti Judrov. Lízu se nám sice podařilo udržet při životě, kvůli mnoha zdravotním komplikacím ale nebyla schopná návratu do přírody a tak u nás od té doby žije společně s dalšími handicapovanými veverkami.
A ještě rada k přehrávání videa - pro plný efekt je vhodné pustit si zvuk hodně nahlas!

NASA

(20.01.2018 - 13:08)
Opravu Hubbleova teleskopu nesvěří NASA jen tak někomu.
:-)

(A teď už vážně. Na snímku z dnešního rána je brzy už čtyřletá samička Malá Pinky, která od vypuštění do přírody v září 2014 trvale žije v okolí naší záchranné stanice a téměř denně ji vídáme.)


Celkem zpráv: 25
<< novější    |