PINKY - Záchranná stanice pro veverky :: www.veveratka.cz

PINKY :: Záchranná stanice pro veverky - www.VEVERATKA.cz



PINKY :: záchranná stanice pro veverky


Naší záchrannou stanicí za 16 let existence (od roku 2008 do konce roku 2023) prošlo 1.363 nalezených veveřátek z celé České republiky. Naposledy, v roce 2023, jsme přijali 53 veverčích mláďat.

Najdete nás i na Facebooku tady

Bilanční zprávu o naší práci v roce 2023 najdete tady

Podrobnosti o naší knize "Veveřácká kronika" i informace jak si ji objednat najdete tady

Videoprofil zakladatelky záchranné stanice Katky Soukupové, natočený Nadací Karla Janečka, si spustíte tady. Související profilový článek na iHNED najdete tady

Půlhodinovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílal v cyklu "Dobrá vůle" v červnu 2018 Český rozhlas. Pustit si ji můžete tady

Šestiminutovou reportáž o naší záchranné stanici odvysílala v září 2018 Česká televize v pořadu "Gejzír". Pustit si ji můžete tady

Knížka Veveřácká kronika má i svou vlastní stránku na Facebooku tady

Popularizační článek "Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách" jsme napsali před několika lety pro časopis Naše příroda s jednoduchou motivací - doložit, že téměř vše, co si lidé myslí o veverkách, je ve skutečnosti úplně jinak. Najdete ho tady

Aktuální zpravodajství ze stanice s fotografiemi najdete po kliknutí na odkaz "Zprávy ze stanice" v tomto sloupku níže.








Veveřácká kronika


Zpráva



Veverčí místnost štěstí

(08.08.2011 - 10:35)
Kromě komplexu venkovních voliér, kterým vévodí 6 metrů vysoká rozběhová (v té se veverky připravují na návrat do přírody), máme pro naše "chovance" uzpůsobenou i celou velkou místnost v patře domu.

V místnosti je dohromady 5 voliér. Ve třech menších voliérách si zkouší první krůčky mláďata ve věku od 5 týdnů, zařízení těchto voliér je co nejpohodlnější a "nejměkčí" kvůli případným pádům z nešikovnosti. Mláďata zde žijí do doby, než se přestěhují do větších voliér venkovních.

Zbylé 2 velké voliéry v místnosti jsou určené handicapovaným veverkám, které u nás žijí trvale a kvůli charakteru postižení nemohou být ve venkovní voliéře. V jedné vnitřní voliéře už rok bydlí retardovaná samička Jane, ve druhé letos na jaře přijatá slepá samička Líza.

Jane i Líza ale podstatnou část dne netráví ve voliérách, ale přímo v místnosti. Místnost jsme jim vybavili jako velkou tělocvičnu - mohou na parapet otevřeného okna, které je z vnější strany zakryté pletivem, využívají různé probíhačky na podlaze a hlavně mají pod stropem zavěšenou konstrukci několika "visutých mostů", po které s radostí pobíhají. Tyto "visuté mosty" jsou vlastně kartonové středy, na nichž bývají v obchodech navinuté koberce. Potáhli jsme je silnou vrstvou měkké látky, a obě veverky běhají jak po jejich povrchu, tak prolézají dutými vnitřky.

Intenzivní honičky pod stropem obě handicapované veverky často tak unaví, že si zdřímnou přímo na některém z visutých "mostů". Na dvou snímcích je slepá samička Líza, vyfotografovaná s rozespalým výrazem těsně po probuzení z poobědního spánku.